Haber Detayı
27 Eylül 2021 - Pazartesi 09:19 Bu haber 488 kez okundu
 
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin genel kurulu ertelendi
29 Eylül'de yapılması planlanan PANKOBİRLİK Genel Kurulu 31 Ekim 2021 tarihine ertelendi. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk: "Ortaklarımızın tarladaki, bağdaki, bahçedeki, ahırdaki, meradaki üretimlerini korumak ve büyütmek kadar sağlığını korumak da demokratik haklarını sağlık endişesi taşımadan kullanmalarını sağlamak da kooperatifimizin görevidir” dedi.
EKONOMİ Haberi


RECEP KONUK'TANGENEL KURUL AÇIKLAMASI

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu çerçevede herkesin malumu olduğu üzere pandemi şartları altında gerçekleştirilecek genel kurulumuzu, ortaklarımıza yönelik sağlık risklerini azaltmak için yıllar sonra ilk defa Şeker Ambarı yerine Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda yapılmasına karar vermiştik. İstemiştik ki, nöbet değişimini gerçekleştireceğimiz bu genel kurulumuza açık hava şartlarında sağlık endişesi taşımadan arzu eden her ortağımız katılabilsin ve yüksek katılım ile ortak iradesi sandıkta tam ve kâmil manada tesis edilebilsin.

Ancak, hem ilimizdeki salgının seyri hem de ortaklarımızın şifahi ve yazılı müracaatları aldığımız tüm önlemlere rağmen durumu ve riskleri yeniden değerlendirmeyi ortaklarımıza karşı duyduğumuz sorumluluk gereği zorunlu kılmıştır.

Bu çerçevede, çok sayıda ortağımız kooperatifimize dilekçe ile müracaat ederek, salgın nedeniyle seçimli olağan genel kurula katılıp katılmama konusunda sağlık kaygıları nedeniyle tereddütlü olduklarını ve genel kurulun ertelenmesini talep etmişlerdir. Müracaatta bulunan ortaklarımız demokratik haklarını kullanarak kooperatiflerinin geleceğinin şekilleneceği bu genel kurulda oy kullanmak istediklerini ancak riskli yaş gurubu veya kronik rahatsızlıkları sebebiyle oy verirken sağlık risklerini de göğüslemek istemediklerine vurgu yapmışlardır. Dilekçe ile bu taleplerini dile getiren ortaklarımızdan katbekat fazla ortağımız da benzer endişe ve taleplerini şifahi olarak bizzat kooperatife gelerek veya telefonla iletmişlerdir.

Maalesef salgının ilimizde son bir hafta içindeki seyrinin ortaklarımızın bu endişelerini haklı çıkaracak ve kuvvetlendirecek boyutlarda olduğu herkesin malumudur. Son hafta verilerinde ilimizdeki vaka sayısı 100 binde 391,15’e yükselmiş, buna karşılık tek doz aşı yaptıran hemşehrilerimizin oranı %61,7’de kalmış, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde ilimizi yüksek riskli iller arasında sayarken vatandaşlarımızı mecbur olmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durmaları konusunda uyarmıştır.

Gerek ilimizde vakalardaki artış gerekse Sayın Bakanımızın uyarıları dikkate alındığında ortaklarımızın büyük bir çoğunluğunun demokratik hakları olan seçme ve seçilme hakkını sağlık endişesi nedeniyle kullanamama ve bu durumun da ortak iradesinin tesisini zedeleme riski mevcuttur.

Her ne kadar genel kurulumuzu sağlık risklerini azaltmak için %25 kapasite ile seyircili maçların oynandığı Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nda yapmayı planladıysak da mekân aynı olmakla birlikte katılımcı şartları açısından farklar mevcuttur. Bilindiği gibi futbol müsabakalarını izlemek için tribüne gelecek seyircilerde iki doz aşı yaptırma ya da müsabaka öncesi PCR Testi yaptırma zorunluluğu aranmaktadır. Halbuki kooperatifimizin seçimli olağan genel kuruluna katılacak ortaklarımızdan iki doz aşı ya da PCR testi istenmesi ve bu şartları yerine getirenlerin genel kurula katılması hukuken/fiilen mümkün değildir. Böylesi bir zorunluluğun ortaklarımızın seçme ve seçilme hakkını kullanamamalarına sebep olacağı ve ileride hukuki sorunlara yol açacağı açıktır.

70 yıldır taviz vermediği bir demokrasi kültürüne sahip olan ve yönetimleri seçim ile belirlenen kooperatifimizde ortak iradesinin yüksek katılımla tesisini sağlamak ve ortak iradesinin sandığa yansımasını engelleyecek fiziki ve sosyal engellere karşı tedbir almak emaneti taşıyan yönetimimizin öncelikli sorumluluğudur. Kaldı ki bu sorumluluğa vebal almama ve sebep olmama mesuliyeti de dahildir. Yani yönetim sorumluluğumuz her ne kadar genel kurulu zamanında ve isteyen her ortağımızın katılabileceği şekilde gerçekleştirmeyi gerektirse de tek bir ortağımızın bile müzakerelere katılıp oy verip köyüne virüs yükü ile dönmesinin yükleyeceği vebalden daha ağır ve öncelikli bir sorumluk değildir.

Önce sağlık, önce insan diyen bir kurum olarak bu sorumluluk çerçevesinde hem çok sayıda ortağımızın yazılı müracaatı, hem salgının ilimizdeki olumsuz seyri, hem aşı yaptırma oranlarında halen mavi kategori iller seviyesine ulaşılamaması, hem 10.000’in üzerinde katılımın beklendiği genel kurulumuzun yüksek sosyal hareketlilik sebebiyle salgının yayılımında yeni bir dalgaya sebep olabileceği, hem de Sağlık Bakanımızın ilimizin adını vererek vatandaşlarımızı kalabalık ortamlara girmeme konusunda uyarması ve bu uyarı ile vaka sayısındaki artışın katılımı etkileyebileceği, sağlık endişesi nedeniyle çok sayıda ortağımızın genel kurulumuza katılamamasının da ortak iradesinin eksik tesisine neden olabileceğine dair yapılan değerlendirme ve sağlık otoriteleri ile gerçekleştirilen istişareler neticesinde 29 Eylül 2021 Çarşamba günü yapılacağını duyurduğumuz genel kurulumuz şartların daha müsait hale gelmesi umudu ve riskleri azaltabilecek ilave tedbirler de araştırılmak ve uygulanmak üzere yasanın müsaade ettiği son tarihten önce yapılmak üzere ertelenmiştir.

Kanunun Kooperatif genel kurulları için belirlediği son tarih 31 Ekim 2021’dir.

Nöbet değişimini gerçekleştireceğimiz Genel Kurulumuzun yapılacağı tarih, salgının seyri ve ilimizdeki aşılanma oranları takip edilerek ve sağlık otoriteleri ile de günlük istişareler sürdürülerek yine en az 15 gün önceden ilan edilecek ve ortaklarımıza duyurulacaktır. Erteleme nedeniyle kazanacağımız bu kısa sürede genel kurulumuzun minimum seviyede sağlık riski ile gerçekleştirilebilmesi için ilimiz genelinde vakaların makul seviyeye düşmesini beklemek ve umut etmenin yanı sıra bizim de fiilen yapacaklarımız ve yapabileceklerimiz vardır. Mesela henüz aşı olmamış ortaklarımızın bu konuda harekete geçmesinin yanı sıra biz de enfeksiyon hastalıkları uzmanları ile genel kurulun yapılacağı mekânda alınabilecek önlemler ve ilave düzenlemeler ile tedbirler konusunda yoğun bir çalışma içinde olacağız.

Şartların ilk fırsat verdiği anda yapılmak üzere ertelediğimiz genel kurulumuz yapılana kadar biz nöbetimizin başındayız. Ortaklarımızın da yapılacak genel kurulumuza gönül rahatlığı ile katılmaları için aşılarını biran önce yaptırmalarını, emanete talip olan arkadaşlarımızın da mücbir sebeplerle mesafesi biraz uzayan çıktıkları bu bayrak yarışını kooperatifimizin büyüklüğüne demokratik kültürüne yaraşır bir demokratik olgunlukla ve şartlar nedeniyle uzayan zamanı projelerini ve vizyonlarını ortaklarımıza daha iyi anlatabilecekleri bir kazanılmış zaman olarak değerlendirmelerini istirham ediyor, kararımızın ortaklarımız, kooperatifimiz, Konya’mız ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Kaynak: () - (Serdar YAVUZ) Editör: Abdullah SUCU
 
Etiketler: Konya, Pancar, Ekicileri, Kooperatifi'nin, genel, kurulu, ertelendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
36
29
0
3
11
14
2
Konyaspor
26
23
2
5
7
14
3
Hatayspor
26
23
4
2
8
14
4
Fenerbahçe
24
20
4
3
7
14
5
Alanyaspor
24
20
4
3
7
14
6
Fatih Karagümrük
22
21
4
4
6
14
7
Başakşehir FK
22
20
6
1
7
14
8
Galatasaray
22
19
4
4
6
14
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
4
5
5
14
11
Antalyaspor
18
18
6
3
5
14
12
Gaziantep FK
18
17
6
3
5
14
13
Altay
17
18
7
2
5
14
14
Sivasspor
16
20
4
7
3
14
15
Kayserispor
16
18
6
4
4
14
16
Giresunspor
16
12
6
4
4
14
17
Yeni Malatyaspor
13
12
9
1
4
14
18
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
19
Göztepe
11
13
7
5
2
14
20
Çaykur Rizespor
10
12
10
1
3
14
BETÜL ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv