Telefon
WhatsApp
Abay: Ramazan Bağışlanmanın Adıdır
300 X 250 Reklam Alanı

Abay mesajında şu ifadelere yer verdi:

"23 Mart 2023 Perşembe / 1 Ramazan 1444. Ramazan ayının birinci gününü idrak edeceğiz. 22 Mart Çarşamba gününün gecesi yani Ramazan arefesinin gecesinde de teravih namazlarımızı kılmaya başlayacağız ve sahura kalkarak oruçlarımıza niyetleneceğiz.

Üç aylar diye adlandırdığımız Recep ayıyla başlayıp Şaban ayıyla ve kandillerle devam eden gönlümüzün huzura erdiği manevi bir ortamdan geçerek rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazana erişmiş bulunuyoruz. Bundan dolayı Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

Ramazan ayı, nefsini sabırla tezkiye ve terbiye ettiği, rahmet selinin göklerden inerek bencillik, hırs ve açgözlülüğü silip süpürdüğü aydır. Ramazan bereketin, ilâhi lütuf ve bağışlanmanın adıdır.

Diğer aylara nazaran Ramazan ayı ,dini yaşantımız açısından ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü İslami yaşantımızda ilk kaynak olan Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim, bu ayda inmeye başlamış, âlemlere rahmet Sevgili Peygamberimiz nübüvvetle bu ayda şereflenmiş, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu ay içerisinde vuku bulmuş ve yine İslâmın farzlarından olan oruç bu ayda farz kılınmıştır.

Hz. Peygamber (sav)’in; “evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş”olan, “Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” Müjdesine mazhar olan ve  yine“Kim hastalığı ve bir ruhsatı olmaksızın Ramazan ayından bir gün oruç tutmasa, bütün günleri oruç tutsa yine bu orucu yerine getiremez”diye tarif ettiği Ramazan-ı Şerifi, bu hadisler ışığında yaşarsak hem dünyamız hem de ahiretimiz için daha kazançlı oluruz.

Okunduğu zaman mümin yürekleri iliklerine kadar etkileyen hayat kitabımız Kur’an-ı Kerim, Ramazanı şerifin bizlere yüce bir hediyesidir. Bir Ramazan günü Hira’da “Oku” emriyle inmeye başlayan Kerim Kitabımız, insanları doğru yola ileten bir hidayet rehberi ve rahmet vesilesidir. Kur’an Sözlerin en güzeli, yaratıcımızın en büyük hazinesi, en büyük ikramıdır biz kullarına.. İnsana Rabbini, kendisini ve çevresini tanıtan ilahi kılavuzdur. Kur’an müminin, varlığını ve yokluğunu, hüznünü ve mutluluğunu ibadete dönüştüren kulluk kitabıdır. Rahmet yüklü mesajlarıyla insanı yüceltmiş, onu şerefli kılmıştır. Allah nice millet ve toplumları bu Kerim Kitap’la aziz kılmıştır. Ona yönelen felah bulmuş ondan yüz çeviren hüsrana uğramıştır.

Yüce kitabımız Kur’an insanlık âlemini evrensel ilkelerle buluşturmuş, insanlığı yüksek değerlere kavuşturmuştur. Bu kitap ki inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, adalete, merhamete, ahlak ve fazilete çağırmıştır. Bize iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini hayır ile şerri birbirinden ayırmayı öğretmiştir.

Bu kitap ki aklımızı kalbimizle buluşturdu. Kalbimizi de aklımızla buluşturdu. Ruhumuzu da bedenimizle buluşturdu.

Kitabımız Kur’an-ı Kerim bize iyi bir kul olmayı öğretti. Bizim başıboş yaratılmadığımızı, sorumluluk sahibi mükerrem bir varlık olduğumuzu hatırlattı. Yetim yürekleri sevindirmeyi, engelli kardeşlerimizin yüzünü güldürmeyi, Depremzede kardeşlerimize ensar olmayı gurbet hayatı yaşayan afet bölgesinden gelen  misafirlerimize sıla sıcaklığı hissettirebilmeyi öğretti.

Öyleyse geliniz rahmet, bereket ve mağfiret iklimi Kur’an ayında kalplerimizi, zihinlerimizi ve yaşantılarımızı Kur’an ile mamur kılalım. Gönüllerimizi bu yüce kitabın mesaj ve anlam dünyasından mahrum bırakmayalım. Resul-i Ekrem (s.a.s)’in, “Kalbinde Kur’an’dan herhangi bir eser bulunmayan kimse tıpkı harabe bir eve benzer” şeklindeki uyarısını unutmayalım. Kur’an’ın hakikatler dünyasıyla tanışalım. Bu ayda dünya semasına inen Kur’an’ı tekrar gönül semalarımıza indirelim. Unutmayalım ki, bizler Kur’an-ı Kerim’e yöneldikçe o bize bütün kapılarını, hidayet ufkunu cömertçe açacaktır. Bizi insana huzur ve mutluluk veren mana saraylarında ağırlayacaktır.

Rasulullah (s.a.v.); “Sözlerin en doğrusu, Allah’ın kelâmı; rehberliğin en güzeli ise Muhammed’in rehberliğidir” buyurur.

Ramazan, halis tövbe ve samimi dualarımızla günahlarımızdan arınma ayıdır. Oruç gibi bir nimetle, her gün belki de umursamadan israf ettiğimiz nimetlerin değerini yoksulluk içinde kıvranan insanları görünce bu haram fiilden vazgeçip bir lokma ekmeğin değer ve kadrini anlamış oluruz. Aç kalmakla Allahın bize vermiş olduğu sayısız nimetlerin farkına varır ve daha dikkatli olmayı öğreniriz. Yine Ramazanda ‘olmazsa olmazımız’ olan teravih namazlarımızla birlik ve kardeşliğimizi dil, ırk, mezhep farklılığı demeden perçinlemeyi öğreniriz. Yapılan mukabelelerle her zamankinden daha çok Allah ile beraber olmanın tadına varırız.

Hz. Peygamber (sav)'in buyurduğu gibi “oruç kalkandır.” Bu kalkanı, İslam’ı daha iyi yaşamak ve Ramazan-ı Şerif’i daha bereketli kılmak için kullanmalıyız. Nefsimizin telkin ettiği her türlü çirkinliği Oruç kalkanıyla savmalıyız. Rasûlullâh’ın emri gereği “biriniz oruçlu olduğunda çirkin söz söylemesin, kimseyle çekişmesin. Şayet birisi sataşırsa ben oruçluyum desin.” anlayışıyla ihya etmeliyiz.

Ramazan ayı bizler için resetlenme yani tüm günahlardan, fuhşiyattan ve her türlü kötü hal ve hareketten arınma ayıdır. Ramazan ayı ikram ve güler yüzle insanların gönlünü kazanma ayıdır. Ramazan kırgınlıklara küskünlüklere ve vurdumduymaz düşüncelere son verme ayıdır. Ramazan, her şeyden önemlisi, ailemizle eş ve dostlarımızla mutluluğun ve manevi huzurun doruğuna ulaşma ayıdır. Vatan ve Milletimizin bekası için dua etme ve o yol üzere ilerlemeyi idrak etme ayıdır.

Bu vesileyle güzel ilçemizin, ülkemizin ve İslam varlığının yaşadığı bütün gönül coğrafyamızın Ramazân-ı Şerif’ini tebrik eder, bu kutlu günlerin, mübârek ayın, salgın hastalıklardan ,afetlerden ve türlü belâlardan uzak, başta Çumra ilçemiz  olmak üzere  tüm insanlığın huzur, barış ve esenliğine vesîle olmasını Yüce Rabbimden niyaz eder, hayırlı Ramazanlar dilerim.”

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 36 32 1 99
2 FB  Fenerbahçe 36 29 1 93
3 TS  Trabzonspor 36 19 13 61
4 İBFK  Başakşehir 36 17 12 58
5 BJK  Beşiktaş 36 16 13 55
6 KSM  Kasımpaşa 36 15 14 52
7 SVS  Sivasspor 37 13 12 51
8 ALNY  Alanyaspor 36 12 10 50
9 ÇRZ  Ç.Rizespor 36 14 15 49
10 ANT  Antalyaspor 37 12 13 48
11 ADS  Adana Demir. 37 10 13 44
12 SAMS  Samsunspor 36 11 16 42
13 KYS  Kayserispor 36 11 14 41
14 KON  Konyaspor 36 9 14 40
15 MKE  Ankaragücü 36 8 13 39
16 GFK  Gaziantep FK 36 10 18 38
17 FKGK  Karagümrük 36 9 17 37
18 HTY  Hatayspor 36 8 15 37
19 PNDK  Pendikspor 36 9 18 36
20 İST  İstanbulspor 37 4 26 16

Reklam

Çumra Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği