Yazı Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 08:41 Bu yazı 2445 kez okundu
 
BALIĞIN FAYDALARI VE BALIK SAHTEKÂRLIĞI
Furkan CAMCI
 
 

Kış mevsimi balık tezgâhlarının şenlendiği mevsimdir.  Av sezonu açılmış ve bolca balık tutulmuştur.  Ancak üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yeteri kadar balık tüketimi yapılmamakta. Elbette bunun ekonomik boyutları olsa da haftada bir balık tüketmenin faydaları ağır basmalıdır.Yıllardır aklımızda sürekli bol bol balık yenmesi işlenmiştir.
Maalesef hala biz neden niye olduğunun çok bilincinde değiliz. Balık yemeliyiz, çünkü sağlık açısından faydalı! Bu kadar bilginin ötesine geçemedik. Peki ama faydaları ne?

 

Zekâ gelişiminde balığın özellikle çocuklarda zekayı geliştirici, ileriki yaşlardakiler için özellikle hafızayı güçlendiren ve kendini iyi htiren omega-3 içeriği önemlidir. Balığın beyindeki yağın ana bileşiminin Omega 3 yağ asitleri içeren DHA olmasındandır. Hamilelik sırasında, bebek Omega 3 yağ asitlerini anneden alır. Bu nedenle hamilelik sürecindeki annenin balık tüketmesi gereklidir. Balık eti, kırmızı ete oranla daha az yağlıdır ve bazı özel yağ asitleri içerir. EPA ve DHA yağ asitleri kan pıhtı oluşumunu engelleyerek, atardamarın tıkanmasını önler, bu da kalp krizi ve felç riskini azaltır, tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İyi kolesterolün kötü kolesterole oranını artırarak kardiyovasküler sistem için çok faydalı olur.

Balıkta doymamış yağ asitleri fazladır. İçerdiği koruyucu yağ asidi ile balık yemenin kalp hastalıklarından ölüm riskini yüzde 36 oranında azaltabiliyor. Bu özelliği ile tam bir kalp dostudur. Balık üstelik kolesterol açısından da fakir bir et. Bu açıdan kırmızı ve beyaz etten daha sağlıklı olan balık, sağlıklı bir kalp için düzenli olarak tüketilmelidir. Balıktan istenen faydanın sağlanabilmesi için pişirilmesine de dikkat etmek gerekir. Balığı ızgarada ya da fırında pişirmek daha sağlıklı. Yağda kızartıldığı zaman kolesterol ve yağ oranı artıyor. Avantajını kaybediyor.

Haftada en az iki kez balık yiyorsanız, sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor.

Kalp hastalığını ve felci önler: Balık kalbi koruyan omega-3 yağı bakımından zengin bir besin olduğu için kalp ve damar hastalıklarını önler felç riskini azaltır.

Kemikler için yararlıdır: Yumuşak kılçıklıyla beraber yenilebilecek küçük balıklar, süt ürünlerinin yanında beslenmenizde daha fazla kalsiyum bulundurmanın en iyi yoludur.

Şeker hastaları için yararlıdır: Şeker hastaları, kalp hastalığı ve felç riskinden daha çok etkilendikleri için balık yemek onlar için yararlıdır.

Astım tehlikesini azaltır: Bazı bulgulara göre, haftada birden fazla, özellikle de yağlı balıklardan yiyen çocuklarda astıma tutulma oranı, fazla balık yemeyen çocuklara göre daha azdır.

Balık prostat kanserini önler: Omega - 3 yağlarının anti kanserojen etkisi çeşitli araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bilim adamları Omega - 3 yağlarınca zengin bir diyetin tümör ve metastas oluşumunu azalttığını belirtiyorlar.

Balık kırışıklara karşı etkilidir: Avustralya'da yayınlanan bir araştırma, beslenmenin cilt yaşlanmasıyla ilintili olduğunu ortaya koydu. Balık yiyen insanların cildinin daha az yaşlandığı, kırışık sorunuyla daha geç tanıştığı görüldü.

Balık yemek mutluluk ve enerji kaynağıdır: Serotonin 'rahatlık, mutluluk' hisleriyle bağlantılı önemli bir sinir iletkeni. 11 ülkede yürütülen araştırmalar, depresyon oranıyla tüketilen balık miktarının ters orantılı olduğunu gösteriyor.

Balık yiyen kadınların çocukları daha zeki olur: İngiltere'de yapılan bir araştırma hamileliklerinde balık yağı açısından zengin bir diyet uygulayan kadınların çocuklarının daha zeki, daha çevik olduklarını ortaya koydu.

Balık yemek için bütçenizi zorlamaya gerek yoktur: Bazı balıklar pahalıdır ama ucuz balıklar da bulunmaktadır. Et ve tavukta olduğu gibi, balığın yağlarını ayırmaya gerek yoktur. Böylelikle paranızı sokağa atmamış olursunuz.

Yağ oranı azdır: İçinde sağlık için önemli olan Omega-3 yağı bulunmasına karşın, balıklar genel olarak daha az yağlıdır, kilo aldırmazlar.

Bunama ve Alzheimer riskini azaltır: Balıkta bulunan yağ asidi beyindeki iltihaplanmayı önleyebiliyor, beynin ve sinir hücrelerinin gelişmesini sağlıyor, böylece bunama ve alzheimer riskini azaltıyor.

Omega-3 Yağ Asitlerinin Faydaları

Bebekler ve Çocuklarda,

• Büyüme ve gelişmesini desteklemesi
• Merkezi sinir sisteminin gelişmesi
• Bilişsel yetenekte ve öğrenim başarısının; beyin gelişiminin desteklenmesi
• Görme keskinliğinin artmasında yardımcı
• Kan ve dolaşım sağlığının korunmasında etkili
• Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için elzem bir yağ asididir.

Hastalık ve Sağlıkta / Yetişkinlerde,

• Kalp krizi ve ani inme
• Kanser (prostatı önler)
• Zihinsel sağlık
• Asabiyet ve depresyon
• Şizofreni, bunama
• Dikkat eksikliği
• Bağırsak hastalıkları
• Egzema ve birçok hastalık riskini ve oluşumu yavaşlamaktadır.
• Kolestrol metobolizmasını düzenler.
• Kemikler için yararlıdır.
• Şeker hastalıkları için yararlıdır.
• Astım tehlikesini azaltır.
• Kırışıklıklarına karşı etkildir.

 Bu kadar önemli bir besin en çok kış mevsiminde bulunduğundan kış mevsiminde balıkla beslenebilmek oldukça önemli. Fakat bazı balıkçıların balık çeşitlerinde sahtekârlık yaptığı da biliniyor. Özellikle bizim gibi İç Anadolu ilçesinde yaşayan çoğu insan, balık cinslerini iyi bilemeyebiliyor. Bunun sonucunda da daha ucuz ve lezzetsiz balığı daha pahalıya başka bir balıkmış gibi satabiliyorlar. Bunun için en çok yapılan sahtekarlıklardan bir kaçını sizlere aktarıp bilinçlendirmek isterim.

uskumru – kolyoz

Uskumru ve kolyozu ayırt etmek zordur. Kolyozun eti uskumruya nazaran daha yağsız ve tahta gibidir. En temel ayırma yöntemi gözlere ve çizgilere bakmak. Kolyozun gözleri daha iri ve patlak, ayrıca çizgileri uskumruya göre daha karışık şekilde ilerler.

sardalye - tirsi

Tirsi, kart sardalye gibidir; çok kılçıklıdır, kolay kolay yenmez, eti de daha kurudur. Tirsinin en belirleyici özelliği parlak ve iri pullarıdır. Ayrıca eni biraz daha geniştir. Rengi açık yeşile çalar. Sardalye daha koyu renklidir ve daha ufaktır. Balık 10 cm geçiyorsa yüksek ihtimal tirsidir.

palamut - tombik

Ülkemizde en çok yapılan karışıklık budur. Palamut ve tombik  birbirine çok benzer fakat palamut, mevsiminde yağlı ve güzel olabilecekken tombik her daim saman gibidir.  Palamutun en kolay ayırt edici özelliği vücuda hafif paralel düzenli çizgileridir. Tombiğin üst kısmı uskumrunun çizgilerini andırır. Ayrıca ikisinin kafa yapısı da farklıdır. Palamutun kafa yapısı daha uzundur ve sırt yüzgeci büyüktür.

levrek- eşkina

Levrek ile eşkina arasında en kolay ayırt edici unsur renkleri ve vücut biçimleri. Levrek kısmen daha ince uzun ve açık renklidir. Eşkinayı, kaya levreği diye de satıyorlar. Tezgahlarda minekop, kaya levreği, eşkina birbirine karışmış durumda . En temel ayırt edici unsur sırt biçimleri. levreğin sırtı daha düz iken diğerleri daha eğimli ve dik.

çipura - sarpa

En kolay ayırt edici unsuru: sarpada enine uzunlamasına sarı çizgiler bulunur ve vücut yapısı çipuraya göre daha uzunlamasınadır. Ağız yapıları da çok farklıdır. Sarpanın ağzı beslenme biçimine uygun olarak daha yukarıdadır.

barbun - tekir

Barbun ve tekir arasındaki en önemli fark kafa yapısıdır. Barbunun kafası küt şeklindedir. tekir genelde ufak olarak satılır kafa kısmı daha sivridir. Banko barbun alayım derseniz 15 cm üstü küt burunlu olanlar %99 barbundur.

sazan - israil sazanı - havuz balığı

Kolay ayırt etme yöntemi renkleri. Bu balıklar sazandan çok, evde beslenen japon balıklarına benziyorlar. Sazanların pulları çok daha belirgin ve bıyıkları daha büyük. Ayrıca sazanın rengi daha koyu ve zeytin yeşiline çalıyor. Aynalı sazan zaten üzerindeki çok parlak iri aynalı pullarından ayırt edilebiliyor.

hamsi - istavrit yavrusu - gümüş balığı - muhtelif küçük balıklar

Hamsi tezgahlarında yapılan bir diğer üç kağıt da ağlardaki gereksiz küçük balıkları hamsilerin arasında itelemek. Hamsi satın alırken tezgaha iyi bakın. Hepsi aynıysa sorun yok. Arada değişik küçük küçük balıklar, hatta hamsiden iri balıklar varsa o tezgahtan uzak durun. Hamsi, yemesi kolay bir balıktır. diğerleri size bol bol kılçık ayıklattıracaktır.

 

 

 

 
 
 
Etiketler: , BALIĞIN, FAYDALARI, VE, BALIK, SAHTEKÂRLIĞI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
50
38
1
5
15
21
2
Konyaspor
42
33
3
6
12
21
3
Beşiktaş
35
34
7
5
10
22
4
Hatayspor
35
32
8
2
11
21
5
Başakşehir FK
34
30
6
4
10
20
6
Adana Demirspor
34
30
6
7
9
22
7
Fenerbahçe
33
33
6
6
9
21
8
Alanyaspor
32
32
7
5
9
21
9
Gaziantep FK
31
27
8
4
9
21
10
Fatih Karagümrük
30
29
8
6
8
22
11
Sivasspor
30
28
5
9
7
21
12
Kayserispor
28
29
7
7
7
21
13
Galatasaray
27
26
8
6
7
21
14
Giresunspor
25
20
10
4
7
21
15
Antalyaspor
23
22
10
5
6
21
16
Göztepe
21
24
10
6
5
21
17
Kasımpaşa
21
24
10
6
5
21
18
Altay
18
23
13
3
5
21
19
Çaykur Rizespor
18
19
13
3
5
21
20
Yeni Malatyaspor
15
17
14
3
4
21
MERKEZ ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv