Yazı Detayı
11 Eylül 2017 - Pazartesi 14:31 Bu yazı 2835 kez okundu
 
BİR DAHA YENİDEN!
Abdullah Sucu
yazar@cumra26haziran.com
 
 

BİR DAHA YENİDEN!

Birden fazla başlamışlığımız var, bir de bu olsun.

Her başlangıç, yeniden ayağa kalkmak gibidir. Bir süre durduktan ve dinlendikten sonra, yeni bir şevk, heyecan, umut ve enerjiyle yürümek gibi… Değişik zamanlarda değişik köşe adları altında dikkatle ve itina ile yazılar kaleme aldık. Bin düşündük, bir yazdık. Yazdıktan sonra düşünmemek için, yazmadan önce düşündük.

Ancak yazmak bizim için her zaman zor oldu. Susmakta öyle… Yazdığımızda kalemimiz yanmasın dedik, su sefer içimiz yandı. Toplum ve birey olarak, yıllardır arkası kesilmeyen zor süreçlerden geçiyoruz. Ülkemiz  maalesef herkes ve her kesim için aynı serbestlikte düşünmeye ve yazmaya elverişli değil. Bu şartlarda bir daha yeniden başlarken “TARAFLI BÖLGE”den yazacağız sizlere. İlk bakışta sorunlu gibi duran bir kavram. Çünkü tarafsız olmanın bir meziyet ve üstünlük olduğu algısı hakim kılındı. Taraf ve taraflı olmak suçmuş, ötekiymiş ve kavgaya açıkmış gibi anlaşılır hale geldi.

Tabi ki doğru değil!

 Tarafsızlık, düşünen insanın tabiatına aykırı bir kavram. Düşünen her insanın yaşananlar karşısında duracağı bir yerinin, söyleyecek birçok sözünün olması gerekir. Dünya görüşü ve bakış açısı olmalı, olayları o zaviyeden değerlendirmeli ve yorumlamalıdır. Herkesi memnun etmeye, herkese yaranmaya ve şirin görünmeye çalışmak düşünen insan için düşebileceği en büyük zillettir.

Çok şükür durduğumuz bir yer, bu yerde bir duruşumuz var. Allah’tan başka hiç kimseden bir beklentimiz yok. O’nun rızasına talibiz. Bu rıza için düşünür, bu rıza için yazar ve yaşamaya çalışırız.

Eleştiriye kapalı ve tahammülsüz bir yapımız var. Övülmekten çok hoşlanıyoruz. Gözümüzün üstünde kaşımızın olduğunun söylenmesinden bile rahatsızlık duyuyoruz. Böyle bir toplumsal yapıda eksiklerimizi nasıl giderir, yanlışlarımızı nasıl düzeltiriz.

Halbuki beslendiğimiz fikir ve inanç kaynaklarımız bambaşka şeyler söylüyor. Acı söyleyen dosttur. Mü’min  mü’minin aynasıdır. Yanlışa karşı kalben buğzetmek imanın en zayıf derecesidir.

 

 “Düşündüğünü söylemekten korkmaya başladı mı kişi, düşünmekten de korkmaya başlar.” Diyor, düşünmekten ve düşündüklerini söylemekten korkmayan bir yazar.

Söyleyebilmesi için düşünmesi, düşünebilmesi için anlaması, anlayabilmesi için de okuması gerekiyordu insanın.

İnsanın, dünyanın şaşaasından ve debdebesinden kaçıp, kulaklarını ve dimağını asırlar öncesine götürmesi, Hıra mağarasından yükselen emre açması gerekiyordu.

Düşündüğü için insan’dı. Aklettiği için var’dı. Düşünerek aşılırdı engeller, katedilirdi merhaleler…

Ancak düşünen ulaşabilirdi, emrin geldiği yere. Onun için, düşünenler/düşünebilenler çekilecekti sorguya. Söylediklerinden de, söylemediklerinden de… Çünkü insan, “Sadece söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumlu”ydu.

O zaman başa bela mıydı akıl!!!

Ne cennet lüzumsuzdu, ne de cehennem… Onun için aklın da lüzumu vardı. İnsan taşmalıydı/taşıyabilmeliydi, dağların bile taşımaktan korktuklarını…

Düşünmek ağır ve insan kalabilmek kadar zordu. Zaten düşünebildiği kadar insandı kişi. Bu ağır ve meşakkatli aynı zamanda da şerefli yükümlülüğün önünde/karşısında kim durabilir?

Dağların yüklenemediği ağırlığı sırtlayan insanı kim ve hangi güç okumaktan/düşünmekten/söylemekten/yazmaktan alıkoyabilir. Kim düşündürtmeye ve söylettirmeyebilir. Bu soylu eylemlerin olmadığı yerde, insan da yoktur, iman da yoktur.

“OKU”yu, “OKUMA” olarak okumaya ve anlamaya başladığımızdan ve bizim adımıza başkaları okumaya başladığından beri, baş ağrılarımız hiç dinmedi.

Okuduğumuz ve düşündüğümüz için yaşanmadı hiçbir felaket ve musibet. Kim bilir belki söylemediklerimiz ve yazmadıklarımız yüzünden esir düştü beyinlerimiz!

Manevi gücü kırabilecek maddi güç henüz icat edilememiştir, edilemeyecektir de…

Zalim gücünü maddeden, mazlum manadan alır.

Manadan aldığımız bu güçle yazacağız.

BİSMİLLAH…

 

 
 
 
Etiketler: BİR, DAHA, YENİDEN!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
10
10
0
1
3
4
2
Konyaspor
10
7
0
1
3
4
3
Beşiktaş
10
7
0
1
3
4
4
Fenerbahçe
10
6
0
1
3
4
5
Galatasaray
8
8
0
2
2
4
6
Hatayspor
7
9
1
1
2
4
7
Fatih Karagümrük
7
7
1
1
2
4
8
Kayserispor
7
4
1
1
2
4
9
Altay
6
8
2
0
2
4
10
Yeni Malatyaspor
6
4
2
0
2
4
11
Alanyaspor
6
3
2
0
2
4
12
Göztepe
5
5
1
2
1
4
13
Kasımpaşa
5
5
1
2
1
4
14
Gaziantep FK
4
4
2
1
1
4
15
Antalyaspor
4
4
2
1
1
4
16
Sivasspor
2
4
2
2
0
4
17
Adana Demirspor
2
2
2
2
0
4
18
Çaykur Rizespor
1
2
3
1
0
4
19
Başakşehir FK
0
2
4
0
0
4
20
Giresunspor
0
0
4
0
0
4
ŞİFA ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv