Yazı Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 14:54 Bu yazı 360 kez okundu
 
"İLK 5'E GİRMEDEN OLMAZ BAŞKAN!"
Mustafa Yavuz Çolak
yazar@cumra26haziran.com
 
 

Anonim bir sözdür ama sanki Recep Konuk ve temsil ettiği camia için söylenmiş dediğim, derin anlamlar taşıyan bir tespit ile başlamak istiyorum:

“Toprakta değil; marifet taşta kayada su çıkarmak, ağaç bitirmektir.

  Düz yolda değil; hüner uçurumları aşıp, maksuda ermektir.”

Bak, bu sözün hakkını vermek için hedefe varmadın daha başkan, aşılacak epey yol var. Dur bi dinle ardına taktığın yüz binleri, ondan sonra karar ver…

            Kaç gündür içimde ince bir sızı, kabullenemediğim bir duyguyla kıvranıp durdum. Kime selam verip bir iki kelam konuşsam mevzu dolanıp Recep Konuk Başkanın görevi bırakacağına geliyordu. Benim bir metrekare toprağım yok, bir dikili ağacım, Konya Şekerle bir bağım yok, çiftçi üretici değilim. Ama tam kırk yılım ülkeme ekmek aş üreten o çilekeş çiftçilerin arasında geçti. Bazen gülen ama çoğunlukla iki yakası bir araya gelmeyen üreticilerimiz şaşkın vaziyette, ne oluyor diye biri birine soruyor herkes.Döner, bizi bırakmaz diyen çok fazla ama tedirginliği gözlerinden okunanlar da az değil.

Değerli Başkan;

Neler yaşadığını, neden böyle bir karar aldığını siz söylemeden öğrenme şansımız yok. Her ne kadar 22 yıllık emaneti sahibine teslim etme zamanı geldi deseniz de benim gibi düşünenlerin içine sinmeyen bir yönü var. Yönettiğin öyle büyük bir aile ki; bugüne kadar onların adına kimlere ve nelere göğüs gerdiğini, bazen kan kusup kızılcık şerbeti içmiş gibi davrandığını ama sağ gözünün sol gözünden bile esirgeyip bugüne kadar kurda kuşa yem etmediğin bu aileyi en zor zamanda bırakıp gitme başkan. İnanın kendi fikirlerime, ilkelerime karşı gelerek yazıyorum bu satırları. Kurumsallığa inanan, kişilere bağımlılığa karşı çıkan ve bunları savunan biriyim. Amma burada durum çok farklı; toprağın dilinden anlayan, topraktan ekmeğini çıkaranların dilinden anlayan, onları motive edip aynı hedefe koşturan başka kimse var mı diye kendime sorduğum zaman durup düşünüyorum. Fikrime katılmayan, ne babayiğitler vardır diyenler olacaktır saygı duyarım. Çıtayı en yükseğe koyan ve bugüne kadar başardıkları ile gönüllerde taht kuran Recep Konuk; gıda sektöründe dünyada ilk beşe gireceğiz ve başaracağız dedi mi demedi mi? Evet bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde ve hepimizin hanesinde bile htiği ağır sorunlarla baş etmeye çalışıyoruz. Bitiş çizgisine varmadan bu yarış tamamlanamaz başkan, zirvelerde rüzgâr sert esiyor evet ama Allah sana güç, sağlık ve enerji versin. İnanmasak bunları yazmayız, fırtınada gemiyi kurtarıp selamete çıkaracak, güvenli bir limana demir atacak kaptan yine siz olacaksınız. Çoban yıldızının doğumuyla başlayan bu kutlu yolun sonunda tarım ve sanayi entegrasyonunu önce fikir olarak yayan sonra da yapıp gösteren siz oldunuz. Yanık ovanın bağrında 21 milyon ağaç dikip kurda kuşa yuva yapan da siz oldunuz… O yıldızın şavkı daha da parlak olacak Allah’ın izni sizlerin gayretiyle.

Okuyucularıma, Konya Şekerin TORKU’nun gerçek sahiplerine bunları neden yazdığımı da söylemeliyim.

Değerli dostlarım, kıymetli okuyucularım; emekli olduğum Tarım İl Müdürlüğü yayını Tarım Gazetesinde, Hakimiyet Gazetesinde yazdığım dönemlerde ve sosyal medyada eskiden Konya Şeker ve Recep Konuk hakkında çok yazılar yazdım. Son üç yıldır yazmak içimden gelmez olmuştu. Ne zaman övgü ile bir başarıdan bahsetsem bazen yüzüme, bazen de yazılarımın altına yorumlar yazarak Recep Başkandan veya Kurumundan ne menfaatim olduğu sorularak çıkar peşinde olduğumu düşünenler oldu. Üzüldüm mü evet hem de çok. Ama benim tarzım yazılarımı okuyanlar bilir hep bu oldu, başarıyı yüceltip kim olursa olsun onure edip daha iyi işler başarmaya teşvik etmek olmuştur. Bizim toplumumuzda insanlara bir kuru teşekkürü bile layık görmeyen bir anlayış var, eleştirmek en kolayıdır aslında ve yeri geldiğinde yapmak ta gerekir ama ne niyetle yaptığınız önemli.

Annelerimizin aynı köyden olması hasebiyle Recep Konuk Başkanla biz akrabayız da aynı zamanda. Fakat bugüne kadar oturup aynı ortamda senli benli bir sohbetimiz dahi yok. Belediye Başkanlığı dönemi dahil bugüne kadar çoğu resmi konularda olmak üzere ya bir toplantıda yahut bir etkinlikte iki elin parmakları kadar kısa süreli görüşmelerimiz, selamlaşmalarımız olmuştur. Bir çıkarım olsaydı böyle mi olurdu, en azından ben de o kurumun içinde olurdum herhalde. Bir dönem zar zor kendisine ulaşıp atanamayan öğretmen kızıma bir iş verip veremeyeceğini sorduk. Yanımda kızım da vardı ve akraban ise madem baba bana sahip çıkar diye umutlanan kızıma; “Bende öğretmene verecek iş yok çok çalış KPSS sınavını kazan eğitimini aldığın işini yap kızım” demişti. Morali bozulmuştu kızımın ama hırsla derslere sarıldı ve atandı, hem de Konya’ya. İyi ki öyle yapmış dedim sonradan, kızım şu an beş yıllık öğretmen oldu… Ne demeye çalışıyorum ey çiftçi kardeşim; böyle adamlar memlekete lazım, sahip çıkın, arkasında durun, zorluklarla mücadele edecekseniz eğer onu her türlü hile ve desiselerden, ayağını kaydırmaya yönelik kirli oyunlardan koruyun. Elinizle göğün katına kadar yükselttiğiniz bir kurumu yerle yeksan edecek yanlışların içinde olmayın. Yapmak zor, yıkmak kolaydır! Rızık kapınıza sahip çıkın…

Kahraman Maraşlı bir tır şoförü ile geçenlerde TORKU marketlerinden birinde tanıştım. Adam her reyona uğrayıp birkaç sepet doldururken öyle güzel sözlerle takdir duygularını dile getirdi ki inanın göğsüm kabardı, gurur duydum. Hangi şehre yolum düşse bu mağazalardan iki üç aylık erzakımı alıyorum, ürünleri çok kaliteli, ben yabancıyken kıymetini biliyor dua ediyorum inşallah Konyalılar Recep Konuğun değerini bilirler demişti… Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diyor bitiriyorum. Selam ve saygılar memleketimin güzel insanlarına.

 
 
 
Etiketler: "İLK, 5'E, GİRMEDEN, OLMAZ, BAŞKAN!",
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
36
29
0
3
11
14
2
Konyaspor
26
23
2
5
7
14
3
Hatayspor
26
23
4
2
8
14
4
Fenerbahçe
24
20
4
3
7
14
5
Alanyaspor
24
20
4
3
7
14
6
Fatih Karagümrük
22
21
4
4
6
14
7
Başakşehir FK
22
20
6
1
7
14
8
Galatasaray
22
19
4
4
6
14
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
4
5
5
14
11
Antalyaspor
18
18
6
3
5
14
12
Gaziantep FK
18
17
6
3
5
14
13
Altay
17
18
7
2
5
14
14
Sivasspor
16
20
4
7
3
14
15
Kayserispor
16
18
6
4
4
14
16
Giresunspor
16
12
6
4
4
14
17
Yeni Malatyaspor
13
12
9
1
4
14
18
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
19
Göztepe
11
13
7
5
2
14
20
Çaykur Rizespor
10
12
10
1
3
14
BETÜL ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv