Yazı Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 15:56 Bu yazı 254 kez okundu
 
MEDENİYETİMİZİN TEMELİ MERHAMET
Recep ÖĞÜTÇÜ
yazar@cumra26haziran.com
 
 

    Millet olarak, ataerkil bir toplumduk ama şiddete bu kadar meyilli değildik.  Erkekler hanımlarını emanet bilirdi, çocuklarının anası, namusunun bekçisi, evinin sahibi ve aşçısı, hayatının parçası ve mutluluğun kaynağı görürdü. Tek olmak Cenab-ı Hakka mahsustu, insan tek başına yaşayamazdı. Kainatta her şeyin çift yaratıldığı gibi insan da çift yaratılmıştı, çiftler birbirine muhtaçtı. Babalarımız, annelerimiz, o yokluk günlerinde sırt sırta veriyorlar, evin sırrını dışarıya açmıyorlar, “kol kırılır yen içinde kalır” diyorlardı. Onlar da babalarından öyle görmüşlerdi. Hanımına sesini dahi yükseltmeyen bir Peygamberin ümmetiydik. O Peygamber ki, “siz yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin. Merhamet etmeyen merhamet olunmaz.” buyuruyordu. Yani bizim evimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin temeli merhametti. Ne oldu da şiddet olaylarının çokça yaşandığı, kavgaya meyilli bir topluma dönüştük?

    Evet, medyada her gün, her saat yeni bir şiddet haberi duyuyoruz. Sokak ortasında ayrıldığı veya tartıştığı eşini bıçaklayan, kurşunlayan psikopat erkekleri mi ararsın, öğretmenine kafa atan, yumruk sallayan, hatta iftira atan arsız, saygısız öğrencileri mi ararsın, hapishaneden kaçıp yollarda insan avına çıkmış, dünya güzeli kızları hunharca katleden canileri mi ararsın, bindiği otobüsün şoförünü tartaklayan külhanbeylerini mi ararsın, hastama geç baktın diye doktoru yumruklayan haydut tipleri mi ararsın, hasılı aynı haber saatinde hepsini birden görebilirsin.  İnsanımızın bir kısmı şiddet makinesi, bir kısmı da şiddet mağduru. İnsanlar, çarşıya, pazara çıkarken, otobüse binerken, arabasıyla trafiğe çıkarken, işine- aşına giderken başına geleceklerden korkmaya ve her sabah endişeyle evinden çıkmaya başladı. Merhum Akif’in ifadesiyle biz de, “ne bu şiddet, bu celal?” diyoruz. Yanlış olan, yanlış giden bir şeyler var ki bunlar oluyor diyoruz.

   Televizyonlara bakıyoruz, açık oturumları, tartışma programlarını dinliyoruz, orada da şiddet dilini görüyoruz.  Koca koca yazar- çizerler birbirlerini saygıyla dinlemiyor, birbirine tahammül edemiyor, sözlerini kesip birbirlerini aşağılıyor, karşısındakine hakaret etmeyi marifet biliyorlar.  Aynı şiddet ve hiddet dilini siyasetçilerde de görüyoruz. Bu şiddet dili ister istemez sokağa da yansıyor. Biz problemlerimizi konuşarak çözemeyecek miyiz? Konuşma özgürlüğünü, düşünme özgürlünü niçin hakaret özgürlüğü diye anlıyoruz? Niçin şiddet olaylarını ayrıntısına kadar süzgeçten geçirmeden haber olarak ve görsel olarak veriyoruz? Bu haberler giderek kanıksanmıyor mu, “vakay-ı adiye”den sayılmıyor mu, bu örnekler çoğaldıkça, birileri de bu yollara tevessül etmiyor mu?

     Evet, şiddet bugün birinci sorunumuz. Kimimiz evinde şiddet görüyor, kimimiz sokakta şiddetle karşılaşıyor, kimimiz işyerinde şiddete maruz kalıyor. Şiddet, fiziki olabilir, sözlü olabilir, ruhsal olabilir.

     Bazı evli kadınlar, kocasının başına bela olacağı, yolda- sokakta öldüreceği korkusuyla o evliliği zora ki devam ettiriyor. Bazı evli erkekler, boşanmak istese de ömür boyu nafaka riskini göze alamıyor. Her iki taraf da mutlu ve umutlu değil,  baskı altında evlilik hayatı sürdüren birçok insan duyuyoruz. Sevginin, güvenin olmadığı bir evliliğin sürdürülmesi ne kadar doğru? İster istemez dost hayatına, evden kaçmalara, şiddete kapı açılıyor.

   Son yıllarda güya şiddeti önlemek için polisin yetkisini aldık, öğretmenin elini kolunu bağladık, evin reisi olan erkeği büsbütün dışladık, kadınlara ekonomik özgürlük sağlamak için kadınlara özel istihdam teşvikleri uyguladık, ama şiddet olayları giderek şiddetlendi.

     Şiddeti azaltmak için çıkardığımız bütün kanunlar maalesef şiddeti önlemedi aksine azdırdı. Erkeği evden uzaklaştırma kanunu ters tepti. Kadına istihdam teşvikleri evde kavgayı artırdı,  ailede roller değişti, reislik bitti, curcuna başladı. Kadın cinayetleri kartopu gibi çoğaldı, erkekler bunalıma girdi, aileler dağıldı, sahipsiz kalan çocuklar mağdur oldu, şiddetin olduğu evlerde şiddete meyilli çocuklar yetişti.

    Zanlıya şiddet uygulamasın diye polisin elinden de birçok yetkiyi aldık, onlar da olaylara müdahalede isteksiz davranmaya başladı. Görülüyor ki polisin bin bir zahmetle yakalayıp getirdiği zanlılar, mahkemenin bir kapısından girip öbüründen çıkıyor. Günlerce aranan ve yakalanan insan on dakikada salınıyor. Kaba kuvvet almış başını gidiyor.  Geçen haftalar da haberlerde dinledik,  aldıkları futbol topunu geri almadı diye genç çocuklar satıcı gencin dükkanını basıyorlar ve öldüresiye dövüyorlar, mahkeme tutuklamıyor. Dövenin dövdüğü, sövenin sövdüğü yanına kar kalıyor. İster istemez kanundan, mahkemeden, adaletten ümitler kesilince orman kanunu devreye giriyor, herkes kendi intikamını kendi almaya kalkıyor ve şiddet toplumu sarıyor. Bu tip kavgacılar, şiddet taraftarları, külhanbeyleri hapiste yatmasa bile büyük maddi cezalar, ağır tazminatlar ödemeli, burunları sürtülmelidir.

     Öğretmenin elini koluna bağladık, “öğrenciye bağıramazsın, sınıfta koyamazsın, kulağını çekemezsin” dedik. Öğrenci öğretmenini yumruklar oldu, öğretmeni saymaz ve dinlemez oldu.

    Evet, sadece kanunlar çıkarmakla da şiddet önlenemez. Uygulayıcılar da önemli. Görüyoruz, zaten hapishaneler dolu diye dayakçılar tutuklanmıyor, ağır tazminatlar ödenmiyor.  

     Şiddeti önlemek istiyorsak geleneklerimize tekrar dönmeliyiz. Evde, sokakta, işyerinde, okullarda herkes konumunu bilmeli. Hocaya, öğretmene, büyüğe saygı geri gelmeli. Okullarda merhamet eğitimi verilmeli, “bana bir harf öğretenin kölesi olurum” diyen Hazreti Ali’inin ahlakı aşılanmalı. Ana baba duasının önemi, empatinin, kul hakkının gereği anlatılmalı.  Siyasetçilerimiz muhaliflerine daha yumuşak, daha kibar davranmalı, daha müşfik ve affedici olmalı ki sokaktaki insanlar da onları örnek almalı. Aile ile ilgili kanunlar, düzenlemeler tekrar gözden geçirilmeli, psikologlar, sosyologlar, din adamları devreye sokulmalı, her aile izlenmeli, gözetim altına alınmalı. Özellikle boşanmaların sebepleri araştırılmalı, nafaka zulüm olmaktan çıkartılmalı, aile büyükleri hakem olmalı.

    Sonuç olarak, toplumdaki şiddeti dört sebepte toplayabiliriz: 1- Kanunlarımızın caydırıcı olmaması. 2- Çok tartışılmadan, geleneklerimiz ve inançlarımız dikkate alınmadan kanunlar çıkarılması. 3-Aydınlarımızın ve siyasilerimizin şiddet dili kullanması. 4-Medyanın bu tür haberleri çok vermesi, özendirmesi ve insanların kanıksaması. 5- Şiddet içeren dizilerin ve oyunların yayınlanması ve denetlenmemesi. 6- Okullarımızda merhamet eğitiminin yeterince verilmemesi. Daha birçok ilaveler yapabiliriz.    

 
 
 
Etiketler: MEDENİYETİMİZİN, TEMELİ, MERHAMET,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Emine Erdoğan Hanımefendi
Savaş Sevilmese de Farzdır
İmam Hatiplilere Görev Düşüyor
Çumra Belediye Başkanımız Recep Candan
Doğu Akdeniz’deki Kavga Neden? (1)
Sevinenler- Sevinemeyenler
Üçüncü İttifak Geliyor
Sistem Tartışması Üzerine
Gülme Komşuna Gelir Başına
Diyanet İşleri Başkanımıza Sahip Çıkalım
Nihayet Ayasofya Açılıyor
Bizi Yıkan Kibir ve Haset
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Millet Can Derdinde Birileri Et Derdinde
Ayasofya ve Bağımsızlık
SEVGİ VE ŞİRK
Teşekkürü Hak Edenler
Bayramlar Bitmez
İyilik Melekleri
BAYRAMDA KAYNAŞAMAYACAĞIZ AMA
Üç Meslek Örgütü İflah Olmaz
ENGELLİLER HAFTASI DOLAYISIYLA
ÜÇ KESİME TEŞEKKÜR
AVRUPA İLE ABD BİR BALONMUŞ MEĞER
NANKÖRLÜK VE MÜSRİFLİK
DUA ZAMANI
İŞTE GERÇEK DEVLET BABA
EVDE KALDIK, KALIYORUZ
EVİMİZİ ÖZLEMIŞTİK!
KORONAVİRÜS VE ABDEST
ÖĞRETİYORUZ AMA EĞİTEMİYORUZ
SEVMESEK DE SAVAŞ FARZDIR
PROJE OKULLARI TUTTU
SAĞ VE SOL
ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE ÇUMRA OSB
MUSİBETLERİN VE FİTNELERİN SEBEBİ
MİLLİ GÖRÜŞÜ KİM TEMSİL EDİYOR?
ÇIRAKLIK VE KALFALIKTA VEFA
HAPİSHANELER ISLAH ETMİYOR
NE BU ŞİDDET, BU CELAL!
MİLLİ GÖRÜŞ AĞACINDAN BEŞ SÜRGÜN
ÇIRAKLAR USTALIĞA SOYUNDU!
KIŞ GELDİ HOŞ GELDİ
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
GÖNÜL ÇORAKLIĞI
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖZVERİ İSTER
10 KASIM’IN ARDINDAN
BARIŞ PINARI HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
SURİYE’YE GİRMEKLE NE KAZANDIK?
AİLE AĞACIMIZ ÇÜRÜYOR
ASKERİMİZ BUGÜN İÇİN VAR
KOMŞULUK KÜLTÜRÜ VE YATAY MİMARİ
İTTİFAK MI? İLTİHAK MI?
AK PARTİ AĞACI VE DAVUTOĞLU
MANZUM DÜĞÜN DAVETİYELERİ
TESTİMİZ ÇATLAMADAN
BİR CUMHURBAŞKANI GEÇTİ KONYA’DAN
İMAM HATİP OKULLARININ MİSYONU
İMAM HATİP KONUSU
EKONOMİ NEREYE?
AİLE KONUSU
AKDENİZ’DE KURTLAR SOFRASI
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN
AHLAKİ YOZLAŞMA-GÜVEN BUNALIMI
KÖY ŞÖLENLERİ
23 KERRE MAŞAALLAH
FENA FİL VATAN
AK OLMAK PAK OLMAK MI?
ORUCUN BİZE KAZANDIRDIKLARI
ZEKAT ARINMAKTIR
ENGELLİ OLMAK ZOR
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
ÖRNEK BİR OKULUMUZ
ÇUMRA BAŞKANI MESAİSİNE BAŞLADI
GÖNÜL AL- GÖNÜL KOYMA
SEÇİM BİTTİ GEÇİM ZAMANI
SİGARANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BASİRET VE FERASET
EZAN ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ
İSTEDİĞİMİZ SADECE KOLAYLIK
KAYBOLAN DEĞERİMİZ GÜVEN
ÖZLENEN TABLO
SEBZE VE MEYVE FİYATLARI NASIL DÜŞER?
YÖNETİCİLERİMİZE HADİSLEREDEN ÖĞÜTLER
AK PARTİNİN MANİFESTOSU
BAŞKAN OĞUZ’U UNUTMAYACAĞIZ
BİR DEMET PROJE
DAVA ADAMI OLMAK KOLAY DEĞİL
KÜSMEK YOK, YOLA DEVAM
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
BAŞKAN ADAYLARININ DİKKATİNE
BİZE NE OLDU?
SİYASETTEN ANLADIĞIMIZ
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
HİZMET SEKTÖRÜ VE HEZARFEN KAFE
AKŞEHİR BELEDİYEMİZİN ENGELLİ DUYARLILIĞI
ÇUMRA’DA KİM KAZANIR?
AK AĞACA BİR ŞEY OLMASIN
GÖZLER BELEDİYELERİN ÜZERİNDE
KUR’AN BİZE YETER Mİ?
EDEP YA HU!
BİSİKLETLE GELEN BEREKET
PARTİLER İÇİN BELEDİYELERİN ÖNEMİ
KAZANIYORUZ AMA YETMİYOR
YANGINI SÖNDÜRMEK SADECE HÜKUMETİN İŞİ Mİ?
İMAM HATİP LİSELERİ ÜZERİNE
MAYA VE HAYA
NEREDE O ESKİ DOSTLUKLAR
BİSİKLET BEREKETİ
KURBANIN HİKMETLERİ
O KOLTUKLAR NE TATLIYMIŞ(!)
BU ÜLKENİN DÜŞMANI NEDEN ÇOK?
FELAKET TELLALLARI
İTİKAT DERSLERİNİN ÖNEMİ
AK PARTİ KENDİNİ SORGULUYOR
AK PARTİ NEDEN OY KAYBETTİ?
24 HAZİRAN SEÇİMİNİN ANALİZİ
NİÇİN ERDOĞAN? NİÇİN AK PARTİ?
SEÇİME GENÇLER DAMGASINI VURACAK
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
ADAYLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU CEVHERLERE SAHİP ÇIKALIM
ENGELLİLER HAFTASI ve ANNELER GÜNÜ
MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLARINA
SEÇİM DEMEK
SEÇİM KAPIDA
KİTAP DENİNCE
ORGANİZE İÇİN ORGANİZE OLALIM
KONYA AK PARTİ YÖNETİMİ
OKULLARDA KILIK KIYAFET KONUSU
MANEVİ MEVSİME GİRDİK
GÜCÜMÜZÜ ZAYIFLATAN ÜÇ SORU
SAADET PARTİSİ NEREYE KOŞUYOR?
BİR MİLLET DÜŞÜNÜN!
KÖYE DÖNÜŞ (2)
KÖYE DÖNÜŞ
BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN!
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ (2)
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ
MEYVELİ AĞAÇ TAŞLANIR
TANI BU MİLLETİ!
MAHALLE TOPLANTILARI
NE OLDU BU ÜMMETE?
DUYDUN MU?
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİ BÜYÜYOR
PROJE OKULLARI İÇİN ÖNERİLERİM
PROJE OKULLARI NEDİR?
BU MİLLET HALA DİNDARDIR
CHP ÖNCE BU MİLLETİ KEŞFETMELİ
ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULALIM
SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZ
NÜFUS ARTIŞIMIZ HIZ KESTİ
MUHALEFET SORUNUMUZ VAR
DARBELER GERİDE KALDI
CHP NEDEN KORKUYOR?
BİZ DE GERİ HİZMETTE GAZİLERİZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR? (2)
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
MERHAMET HAREKÂTI
HAKSIZ YERE KAN DÖKMEK HARAMDIR
SAVAŞ FARZ-I KİFAYEDİR
ARTIK KARARGÂH MİLLETİN HİZMETİNDE
DUA ZAMANI
IRKÇILIKLA SAVAŞIYORUZ
TÜRKÜN ORDUSU
EĞİTİM POLİTİKAMIZ VE AKSAYAN YÖNLERİMİZ
AFRİN HAREKÂTINA HAZIRIZ
FİTNE DEVLETİ KURULMADAN
BU ŞEHİRDE ENGELLİLER DE VAR
ÇUMRA’DAN BİR ŞEVKİ YLIMAZ GEÇTİ
GARDAŞIM!
OKU, DÜŞÜN, GÖR!
DEVLETE ARKASINI DAYAYAN DAYI OLUYOR
HAFIZLARIN HOCASI
ÇUMRA’DA İZ VE ESER BIRAKAN HOCALARIMIZ
ESKİ VE YENİ HOCALAR
ALEVİ BİR GENÇTEN ÖĞRENDİKLERİM
SİYASET VE SİYASETÇİ ÜZERİNE
EKİN AZ EKİLDİ
NİÇİN AK PARTİ?
2018’İN ARDINDAN
YOL ARKADAŞI ÇOK ÖNEMLİ!
GÜL’E KOKMAK DİKENE BATMAK YAKIŞIR
BEN KILIÇDAROĞLU OLSAYDIM
EMEKÇİLERİN GÖZÜ AYDIN
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI (2)
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI
BİR HADİS BİR YORUM
28 ŞUBATÇILAR HÂLÂ ZİNDE
EMEĞE SAYGI DUYMAK
ÜÇ MESCİD VE ÜÇ DİLEK
EY KUDÜS!
İŞE YUVADAN BAŞLAMALI
AK PARTİ ÇUMRA İLÇE KONGRESİNİN ARDINDAN
KUDÜS ZİRVESİNİN ARDINDAN
ŞEHİRLER, CAMİLER, OKULLAR
KUDÜS DÜŞERSE İSLAM ÜMMETİ DÜŞER
İHTİYATLI OLMA ZAMANI
ABD’YE GÜVENMEK AYI İLE YATAĞA GİRMEKTİR
DEVLET BİR AYIBINDAN DAHA KURTULDU
DIŞIMIZ GÜZEL DE İÇİMİZ NE HALDE!
ÇUMRA REHABİLİTASYON MERKEZİNE TEŞEKKÜRLER
SİYASETTE BİR SEVİYE OLMALI
ENGELLİLERİN SORUNLARI NELERDİR?
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
BİR PANELİN ARDINDAN
DEĞİŞİM VAR DİYE DEĞİŞMEMEK LAZIM
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI
SİYASETÇİ OLMAK ZOR ZENAAT
YÖN GÖSTEREN LEVHALAR YETERSİZ
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE? (2)
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE?
HAYALİMDEKİ LİSE MEZUNU
ÜRETMEDEN TÜKETMEK
GENÇLİĞİMİZİ ÇALAN ÜÇ SEKTÖR
KUVVET HAZIRLAMAK
EĞİTİM Mİ? ÖĞRETİM Mİ?
FETİH GÖNÜLLERDEN BAŞLAR
HATADAN DÖNMEK FAZİLETTİR
SÜR GEÇİR Mİ? GÖR GEÇİR Mİ?
ŞEHİTLİK ÜZERİNE
KULAĞA KÜPE SÖZLER
YÖNETMEK SANATI
GERÇEKLERİ DE GÖRELİM
SİYASETÇİLİK DE SANATKÂRLIK GİBİDİR
CİDDİYET ZAMANI ARKADAŞLAR!
ÇUMRA’DA İMAR PLANINA İTİRAZLAR
KARAMSAR BİR YAZI
ASIL OLAN DAVADIR
BİZİM ELLERDE NELER OLUYOR?
TEŞEKKÜRLER MELİH GÖKÇEK
ÖLÜM DE DOĞUM DA DEVAM EDİYOR
UKALA TİPLER HER ZAMAN VAR
BİR GRUP YAZAR NEREDE? TÜRKİYE NEREDE?
SİNEKLER BİTMEYECEK
UYUŞTURUCU FELAKETİ KAPIDA
SURİYE’DE NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİN ARTILARI VE ZAAFLARI
HOCANIN DA DOKTORUN DA EMEKLİSİ OLMAZ
KONYA’DA NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİMİZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ
MOBİL KÜTÜPHANE HİZMETİ
TERÖRLE MÜCADELEDE HÜCUMDAYIZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
TAHİR BAŞKAN ÇUMRA’DAYDI
AFYON TOPLANTISI
ANLAMLI VE DERİNLİKLİ SÖZER
AMPUTE MİLLİ FUTBOL TAKIMIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
HAZIR OL VAKTİNE NEMÇE KRALI!
YENİ BİR AİLE POLİTİKAMIZ OLMALI
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ? (2)
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ?
CAMİLER HAFTASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BELEDİYELER
ATLARI NALLAMA ZAMANI
BARZANİ ATEŞLE OYNUYOR
TAHİR BAŞKANA
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI
REFERANDUM
AŞURE, HİCRİ YIL, KUTLU DOĞUM
İMAM HATİP DÜŞMANLIĞI BİTMEDİ, BİTMEYECEK
İmam Hatip Okulları
BARZANİ
TEOG KALKIYOR
DÜĞÜN DEDİĞİN
MÜLTECİLER BİZE EMANET
UĞUR BEY
BU DAVADA KIRK YIL (2)
BU DAVADA KIRK YIL
DÜŞÜN VE YAZ
HACILAR DÖNÜYOR
İKİ YENİ OKUL
EĞİTİM KONUSU
YAKAR ÇOCUKLAR
Çumra'ya Fakülte
BİR DEMET HAZIR CEVAP
TATLI SUYU NE ZAMAN İÇİYORUZ?
TÜRKİYE ÜÇ CEPHEDE SAVAŞIYOR
DÖRT NİMET: TOPRAK, SU, HAVA VE AĞAÇ
EMEKLİLİK TEŞVİK EDİLMELİDİR
YOL MEDENİYETTİR
KÖYDEN MAHALLEYE DÖNÜŞMEKLE NE KAZANDIK?
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
PKK ÇIBANININ TEDAVİSİ
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİİ NEREYE KOŞUYOR?
İSTİŞARE TOPLANTISINDA DUYDUKLARIM
GEL EY NEBİ!
SU İÇİNDE BALIKLAR GİBİYİZ
ÇUMRA DEVLET HASTANESİ’NDE FİZİK TEDAVİ İMKÂNI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Antalyaspor
7
0
0
1
2
3
5
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
6
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
7
Göztepe
5
0
0
2
1
3
8
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
9
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
10
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
11
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Denizlispor
1
0
2
1
0
3
17
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
HAYAT ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv