Yazı Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 18:43 Bu yazı 2711 kez okundu
 
Mutantan Bir Kafa: Necip Fazıl
Feyzullah Tat
yazar@cumra26haziran.com
 
 

Geçtiğimiz Cumartesi (25 Mayıs 2019) Üstaz Necip Fazıl’ın vefatının 36. yıldönümüydü. Bu vesile ile zihnimde depreşen notları maddeler halinde siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim.

Bu vesile ile Üstaz’a tekrardan rahmet diliyor, fikri mirasına hakiki manada sahip çıkılmasını temenni ediyorum.

Büyük milletlerin büyük adamları vardır! Büyükleri olmayan milletler ebedi ol-a-maz..

“Necip Fazıl kimdir?” sorusu, “Türkiye’yi ayakta tutan dinamikler nedir?” sorusuna, soruyla verilen bir cevaptır.
Yıkılmaz ve dahi sarsılmaz otoritesinin arka planında “Bir asâ kes bana ihtiyar ağaç..” diye seslendiği Hz.Peygamber torunu AbdülhakimArvasi vardır.
Nitekim Üstazın, Hazretle olan münasebeti tıpkı Platon’un Sokrat’la olan münasebeti gibidir; “Tutuyor önümde bir mavi ışık.” Salih Mirzabeyoğlu’nunÜstazla olan münasebeti de aynıdır.
Üstaz, Hazrete nispetle Platon, kendine talebe olmaya talip kimselere nispetle de Sokrat mesabesindedir. Çünkü Üstaz, Sokrat gibi usul-metod ortaya koymuştur. En zor olanı yapmış ve ibda’ etmiştir.
Hz. Musa edasıyla, KaşgariTekyesinden aldığıasâile Türkiye’nin fikir ve ona taalluk eden ne kadar meselesi varsa (Kızıldeniz misali) hepsinin yolunu-hakk-hakikat namına-O açmıştır. Nitekim Cumhuriyet döneminde herkes O’nun açtığı yolda yürümüş ve kimse O’nu aşamamıştır.
Bugün Necip Fazıl’ın açtığı yolda yürüyenlerin sanki o yolda yürümemiş gibi bir tavır sergilemeleri, zeval vaktinde ki güneşi inkar ederek saklamaya benziyor.
Bu çevreler istediklerikadar Necip Fazıl – Mirzabeyoğlu – (Sezai Karakoç) ademe mahkum etmeye çalışsalar da bu isimlerin,kendi kalem ve kelamlarında zuhur etmesine mani olamıyorlar.(Peşinen söylemekte fayda var: Üstaz’ın elinden seyr-i sülukünu tamamlayarak fenâ olmuş tek kişi Mirzabeyoğlu’dur. Sezai Karakoç ise seyrin geri dönüşünü yapamayınca bekâmakamında kalmıştır.)
Necip Fazıl, Cumhuriyet dönemi Türk-İslam hareketinin yapı taşları mesabesindedir. Onsuz ne İslamcılıktan nede Düşünce Atlasından söz edilebilir.
Necip Fazıl’ın İdeolocya Örgüsü, (Takdim yazısında şunları kaydeder: “… fakat bütün geçit ve kilit noktalarını gösterici ve davayı temellendirici baş eseri olarak,…”) O’nun baş eseridir, diğer eserlerinin metni (ana hattı) mesabesinde bir eserdir. Kim bilir belki Necip Fazıl bu dünyaya bu kitabı yazmak için gönderilmişti! Ve tabii “Dünya Bir İnkılap Bekliyor ve Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu” isimli,konferanstan derlenen kitapları.
Evet! İdeolocya Örgüsü, Cumhurbaşkanımızın yastık altı kitabım diyerek takdim ettiği, kimilerinin de faşizmle itham ettiği bir eserdir. O kadar gariptir ki Laik-Demokrat bir ülkenin Reis-i Cumhuru bu eser için benim başucu kitabım diyor ama ne sağcısından nede solcusundan müsbet-menfi bir ses dahi çıkmıyor!
Cumhuriyet dönemi Türk şiiri halen Necip Fazıl’ı aşabilmiş değildir. O, şiire muhatap anlayışını yenileyerek Türk şiirini tecdit etmiş bir müceddittir.
Üstaz, Hz. Bâki’den sonra “Sultanu’şŞuarâ” unvanına sahip tek kişidir. Baki’yi tebcil ve taltif eden bu unvan, Cumhuriyet döneminde pekalaÜstazı hakkıyla tebcil edecek değildir. Malumdur ki Baki’ninyaşadığı dönem,İmparatorluğun haşmet devridir, bir nevi şampiyonlar ligi. Ol vakit bu unvanı almanın kıymeti ortadadır. Lakin idrak ettiğimiz 20. Yüzyılda Üstaz, hangi şairlerin sultanıdır? Öyleyse “Sultanü’ş Şiir” demek belki daha mütenasiptir.
Necip Fazıl’ın şiirinden söz ederken Çile Şiiri, şairliği konuşulurken de Muhasebe şiirinin ilk mısraı dikkate alınmalıdır. Çünkü o sıradan bir şair değil öteleri kurcalayan bir çilingirdir.“Şiir, şirki temizler.” vecizesi kendisinde tecelli eden bir aydındır!
Burada şunu belirtmek gerekir ki Üstazı sadece şiiriyle anmak, ona yapılan ihanetlerin en büyüğüdür. Bergson’nun “Çağının en büyük filozofu olacak kafaya sahiptir.” sözleri pekala sıradan bir şaire söylenecek kadar basit değildir.
O, Şarkımız şiiriyle hâli mütâlaa edip “Sapan taşlarının yanında füze – Başka alemlerle farkımız bizim!” Müjde şiiriyle bugünü okuyan “Bir akıl gelecek ki, akıllar delirecek. – Ve bir devrim, evvela devrimi devirecek.” Necip Milletin Fâzıl evladıdır.

Kavl-i Fasl olarak: bir cins kafa O’nun için şöyle demişti: “Net olan şudur: Necip Fazıl, Türkiye nedir sorusunun tam karşılığı olarak Türkiye kavramının manasıdır. Bu yüzden Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca Necip Fazıl'dan uzak tutulduğu nispette tehlikelerden emin olamadı.”

Ruhiçun el-Fatiha

 
 
 
Etiketler: Mutantan, Bir, Kafa:, Necip, Fazıl,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
19
12
1
1
6
8
2
Trabzonspor
18
16
0
3
5
8
3
Beşiktaş
17
18
2
2
5
9
4
Hatayspor
16
16
2
1
5
8
5
Altay
15
15
3
0
5
8
6
Fatih Karagümrük
14
14
2
2
4
8
7
Galatasaray
14
13
2
2
4
8
8
Konyaspor
14
12
0
5
3
8
9
Alanyaspor
14
8
2
2
4
8
10
Adana Demirspor
12
14
2
3
3
8
11
Kayserispor
11
10
3
2
3
8
12
Gaziantep FK
11
10
3
2
3
8
13
Sivasspor
9
11
3
3
2
8
14
Başakşehir FK
9
11
6
0
3
9
15
Antalyaspor
8
8
4
2
2
8
16
Kasımpaşa
6
8
4
3
1
8
17
Yeni Malatyaspor
6
7
6
0
2
8
18
Göztepe
5
7
5
2
1
8
19
Giresunspor
5
3
5
2
1
8
20
Çaykur Rizespor
1
6
7
1
0
8
EMRE ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv