Yazı Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 09:17 Bu yazı 169 kez okundu
 
SAĞ VE SOL
Recep ÖĞÜTÇÜ
yazar@cumra26haziran.com
 
 

SAĞ VE SOL KAVRAMLARI VE SOLUN ÇELİŞKİLERİ

     On dokuzuncu asrın başından itibaren sağ ve sol kavramları, sağ ve sol sistemler, sağ ve sol fikirler, sağ ve sol ideolojiler, tartışılıyor, konuşuluyor, uygulanıyor.  Siyasetçiler, düşünürler, ekonomistler, genellikle bu iki ideolojinin etkisi altındalar.  Bu iki ideolojinin dışında bunlara antitez olan, insanlığın aradığı, özlediği ancak henüz tam olarak keşfedemediği bir sistem var ki, o da İslam’ın kurduğu düzen, Hazreti Peygamberin getirdiği ve dört büyük halifenin uyguladığı sistem. Geçmişte bu sistemin adına Rahmetli Erbakan Hoca, “Adil Düzen” dedi, “Milli Nizam” dedi, “Milli Görüş” dedi. Profesör Hüseyin Hatemi, “tabii hukuk, evrensel adalet” dedi. 

     Evet, soğuk savaş dönemi boyunca hemen bütün devletler, sağ ve sol sistemden birini benimsediler, bu sistemlerin bayraktarlığını yapan iki güçten birine sığındılar ve iki kutba ayrıldılar. Solu yani devletçi ekonomiyi Çin ve Sovyetler Birliği temsil ederken, sağı yani kapitalist sistemi ABD ve Avrupa Birliği temsil etti. Yıllarca sol dendiğinde sosyalizm ve komünizm aklımıza geldi ve “Komünistler Moskova’ya” dedik, komünizmin gelmemesi için yıllarca birbirimizi öldürdük.  ABD ve Batı Avrupalı devletlerin kapitalist sistemlerini daha masum zannettik.  Halbuki kapitalist sistem de, komünist sistem kadar zalimdi, sömürüye dayanıyordu, dünyayı bölüp parçaladılar, savaşlar çıkardılar ve silah sattılar, sömürü düzenlerinin devamı için milyonlarca mazlum müslümanın kaynağını emdiler, kanını akıttılar. Afrika ve Ortadoğu’daki petrol ve diğer hammadde kaynaklarını sömürmek için terör örgütlerini kullandılar, yaptıkları silahları denediler, oluk oluk kan döktüler. Sonuç olarak kapitalizm Komünizmden daha iyi, daha masum olmadı.

    Kapitalist sistemle yönetilen ülkeler neden daha çok gelişti, daha çok zengin oldu, daha çok teknolojiye sahip oldu?  Çünkü enerji kaynağı olan ülkeleri sömürdüler, serbest piyasa ekonomisiyle özel sektörün önünü açtılar, insanları reklamlarla tüketime zorladılar, savaş çıkararak silah sattılar, beyin göçüyle dünyanın en zeki ve araştırmacı insanlarını bünyelerine kattılar.

      Bütün dünyada sağ denince serbest piyasa ekonomisi veya kapitalist ekonomi anlaşılırken, bizde sağcılık, muhafazakarlık  ve manevi değerlere bağlılık olarak anlaşıldı. Bütün dünyada sol devletçi, sağ özel sektörcü bilinirken, bizde ise sağ ve sol ayrımı dine göre yapıldı. Bizde sağcılar milli ve manevi değerlere daha çok bağlıdır, daha muhafazakardır, solcular ise dine daha soğuktur, mesafelidir, laiklik noktasında daha hassastır. O yüzden bizdeki zenginler kulübü dediğimiz TÜSİAD’çılar solcudur, sol partiye oy verirler.

    Doksanlı yılların başında Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte komünizmin savunucusu kalmadı, Çin ve Küba gibi katı komünist devletler bile yavaş yavaş katı devletçi politikalardan vazgeçip serbest piyasa ekonomisine doğru evrildi. Devletin güçlü olmasını savunan ve stratejik sektörlerde özelleştirmeye karşı duran, işveren karşısında işçiyi korumaya alan sol ideolojinin taraftarları devam ediyor. Hatta son yıllarda batıda sol partiler daha çok itibar görmeye başladı, sol partiler iktidar veya hükumet ortağı oldular.

   Ülkemize gelince çok partili sisteme geçtikten sonra halkımızın yüzde yetmişi sağ partilere oy verirken, yüzde otuzu da hep sol partiyi desteklemiştir. Son yetmiş yıldır bu denge hiç bozulmamıştır. Dolayısıyla 1950 yılından beri solun en büyük partisi olan CHP, hiçbir zaman tek başına iktidara gelememiştir. CHP, zaman zaman yerel idare seçimlerini kazanmış, büyük şehirlerin idaresini eline almışsa da, ancak koalisyonlu hükumetlerle iktidara gelebilmiş, koalisyonlu hükümetler içinde devlette hızlıca kadrolaşmayı başarmışlardır. Özellikle askeri ve yargı bürokrasinde CHP, hep iktidarda olmuş, gerekirse darbecilerle de işbirliği yaprak derin devlette hep yer almıştır. Bugün de yargı ve askeri bürokraside sol söz sahibidir.

     Ülkemizin sol siyaseti, bizdeki sol partiler dünyadaki diğer sol partilerden farklıdır ve çelişkiler içindedir:

    1-Bütün dünyada sol, serbest piyasa ekonomisine, özelleştirmeye, sermayenin belli ellerde toplanmasına karşıdır. Gel gör ki bizde TÜSİAD kurucuları, tuzu kuru zenginler sola destek vermektedir. Bunların başında da Koç grubu gelmektedir. İstanbul’da boğaza nazır yaşayan yalı ve köşk sahipleri, tuzu kurular genellikle solcudur, bu bir çelişkidir.

     2- bütün dünyada sol, yoksulların, geniş halk kitlelerinin yanındadır, halkın değerlerine saygılıdır. Bizim solcular ise halkı küçümserler, halkı cahil, cühela, yobaz, gerici, “göbeğini kaşıyan adam” diye yaftalarlar, halkın camiinde bulunmazlar, halkın gelenek ve göreneklerine savaş açarlar, halkın değerleriyle kavgalıdırlar.

   3-Bütün dünyada solcular devletçidir, devletin güçlü ve bağımsız olmasını savunurlar, devletin caydırıcı ve silah sahibi olmasını isterler. Bizim solcular ise devletin kendi silahını yapmasına karşıdırlar, bölücülerle kol koladırlar. Dün Sovyetleri övenler, sıkışınca Rusya’ya kaçanlar, bugün ABD’cidirler, ABD ile aramızın açılmasından korkarlar.

   4- Bütün dünyada sol eşitlikten, özgürlükten ve insan haklarından yanadır. Bizim solcular ise başörtülü bir kadının kamuda görev almasına, devletin okullarında okumasına karşıdırlar, yasakçıdırlar, imkan bulsalar yine o eski yasakları getirirler. Bu konuda sicilleri bellidir, yasakların devam etmesi için yıllarca Anayasa Mahkemesinin kapısını aşındırdılar, askeri göreve çağırdılar, darbecilerin arkasında oldular.

   5- Bütün dünyada sol, sosyal politikalarıyla öne çıkar, fakirin, dezavantajlı kesimin yanındadır. Bizde ise sol sadece bunun edebiyatını yapar. Sosyal politikalar yönünden bugün Ak Parti solun önüne geçmiştir. Yoksul kesimin hayat standartları çok iyi olmasa bile son yirmi yılda aç ve açıkta kimse kalmamış, her aile bir şekilde maaşa bağlanmıştır. AK Parti, CHP’den daha çok devletçidir. Devletin bağımsızlığı ve bölünmemesi için silah ve savunma sanayine ağırlık vermiş, dış politikada iki kutba da eşit mesafede kalarak bağımsız hareket edebilmiştir.

      Sonuç olarak Türkiye’de sol çelişkiler içinde kıvranmaktadır. Değişmemiş, değişime de açık değildir. Kırklı yılların politikasına devam ediyorlar.  Bir gerçeği bütün dünya görmüş; güvenlik, yargı ve maliye dışında devletler özelleştirme yarışına girmiş, özel sektör öne çıkmıştır. Evet, finans kurumlarının yönetimi ve denetimi devletin kontrolünde olmalı, ama devlet ticaretten çekilmelidir. Devlet, silahta, savunmada güçlü olmalı, adaleti temin etmeli, içe ve dışa güven vermeli, birilerinin kötü emellerine fırsat vermemelidir. Maalesef bizim sol, bir türlü çağa ayak uyduramamış, değişimi ve dönüşümü fark edememiş, hala 1940’lı yılların Türkiye’sinin şartlarında politika yapmaktadır. Bizim sol, halkına güvenmemekte, halkı rejim için potansiyel tehlike olarak görmektedir.  Sol, ne kadar direnirse dirensin, yüz yıl önce kurulan sistemler yavaş yavaş değişecek, halk devletiyle barışacak, inanç, ifade ve düşünce hürriyetlerini sonuna kadar yaşayacaktır. 

 
 
 
Etiketler: SAĞ, VE, SOL,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bayramlar Bitmez
İyilik Melekleri
BAYRAMDA KAYNAŞAMAYACAĞIZ AMA
Üç Meslek Örgütü İflah Olmaz
ENGELLİLER HAFTASI DOLAYISIYLA
ÜÇ KESİME TEŞEKKÜR
AVRUPA İLE ABD BİR BALONMUŞ MEĞER
NANKÖRLÜK VE MÜSRİFLİK
DUA ZAMANI
İŞTE GERÇEK DEVLET BABA
EVDE KALDIK, KALIYORUZ
EVİMİZİ ÖZLEMIŞTİK!
KORONAVİRÜS VE ABDEST
ÖĞRETİYORUZ AMA EĞİTEMİYORUZ
SEVMESEK DE SAVAŞ FARZDIR
PROJE OKULLARI TUTTU
ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE ÇUMRA OSB
MUSİBETLERİN VE FİTNELERİN SEBEBİ
MİLLİ GÖRÜŞÜ KİM TEMSİL EDİYOR?
ÇIRAKLIK VE KALFALIKTA VEFA
MEDENİYETİMİZİN TEMELİ MERHAMET
HAPİSHANELER ISLAH ETMİYOR
NE BU ŞİDDET, BU CELAL!
MİLLİ GÖRÜŞ AĞACINDAN BEŞ SÜRGÜN
ÇIRAKLAR USTALIĞA SOYUNDU!
KIŞ GELDİ HOŞ GELDİ
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
GÖNÜL ÇORAKLIĞI
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖZVERİ İSTER
10 KASIM’IN ARDINDAN
BARIŞ PINARI HAREKÂTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
SURİYE’YE GİRMEKLE NE KAZANDIK?
AİLE AĞACIMIZ ÇÜRÜYOR
ASKERİMİZ BUGÜN İÇİN VAR
KOMŞULUK KÜLTÜRÜ VE YATAY MİMARİ
İTTİFAK MI? İLTİHAK MI?
AK PARTİ AĞACI VE DAVUTOĞLU
MANZUM DÜĞÜN DAVETİYELERİ
TESTİMİZ ÇATLAMADAN
BİR CUMHURBAŞKANI GEÇTİ KONYA’DAN
İMAM HATİP OKULLARININ MİSYONU
İMAM HATİP KONUSU
EKONOMİ NEREYE?
AİLE KONUSU
AKDENİZ’DE KURTLAR SOFRASI
15 TEMMUZ’UN ARDINDAN
AHLAKİ YOZLAŞMA-GÜVEN BUNALIMI
KÖY ŞÖLENLERİ
23 KERRE MAŞAALLAH
FENA FİL VATAN
AK OLMAK PAK OLMAK MI?
ORUCUN BİZE KAZANDIRDIKLARI
ZEKAT ARINMAKTIR
ENGELLİ OLMAK ZOR
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
ÖRNEK BİR OKULUMUZ
ÇUMRA BAŞKANI MESAİSİNE BAŞLADI
GÖNÜL AL- GÖNÜL KOYMA
SEÇİM BİTTİ GEÇİM ZAMANI
SİGARANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BASİRET VE FERASET
EZAN ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ
İSTEDİĞİMİZ SADECE KOLAYLIK
KAYBOLAN DEĞERİMİZ GÜVEN
ÖZLENEN TABLO
SEBZE VE MEYVE FİYATLARI NASIL DÜŞER?
YÖNETİCİLERİMİZE HADİSLEREDEN ÖĞÜTLER
AK PARTİNİN MANİFESTOSU
BAŞKAN OĞUZ’U UNUTMAYACAĞIZ
BİR DEMET PROJE
DAVA ADAMI OLMAK KOLAY DEĞİL
KÜSMEK YOK, YOLA DEVAM
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
BAŞKAN ADAYLARININ DİKKATİNE
BİZE NE OLDU?
SİYASETTEN ANLADIĞIMIZ
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
HİZMET SEKTÖRÜ VE HEZARFEN KAFE
AKŞEHİR BELEDİYEMİZİN ENGELLİ DUYARLILIĞI
ÇUMRA’DA KİM KAZANIR?
AK AĞACA BİR ŞEY OLMASIN
GÖZLER BELEDİYELERİN ÜZERİNDE
KUR’AN BİZE YETER Mİ?
EDEP YA HU!
BİSİKLETLE GELEN BEREKET
PARTİLER İÇİN BELEDİYELERİN ÖNEMİ
KAZANIYORUZ AMA YETMİYOR
YANGINI SÖNDÜRMEK SADECE HÜKUMETİN İŞİ Mİ?
İMAM HATİP LİSELERİ ÜZERİNE
MAYA VE HAYA
NEREDE O ESKİ DOSTLUKLAR
BİSİKLET BEREKETİ
KURBANIN HİKMETLERİ
O KOLTUKLAR NE TATLIYMIŞ(!)
BU ÜLKENİN DÜŞMANI NEDEN ÇOK?
FELAKET TELLALLARI
İTİKAT DERSLERİNİN ÖNEMİ
AK PARTİ KENDİNİ SORGULUYOR
AK PARTİ NEDEN OY KAYBETTİ?
24 HAZİRAN SEÇİMİNİN ANALİZİ
NİÇİN ERDOĞAN? NİÇİN AK PARTİ?
SEÇİME GENÇLER DAMGASINI VURACAK
BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM
ADAYLARIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BU CEVHERLERE SAHİP ÇIKALIM
ENGELLİLER HAFTASI ve ANNELER GÜNÜ
MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLARINA
SEÇİM DEMEK
SEÇİM KAPIDA
KİTAP DENİNCE
ORGANİZE İÇİN ORGANİZE OLALIM
KONYA AK PARTİ YÖNETİMİ
OKULLARDA KILIK KIYAFET KONUSU
MANEVİ MEVSİME GİRDİK
GÜCÜMÜZÜ ZAYIFLATAN ÜÇ SORU
SAADET PARTİSİ NEREYE KOŞUYOR?
BİR MİLLET DÜŞÜNÜN!
KÖYE DÖNÜŞ (2)
KÖYE DÖNÜŞ
BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN!
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ (2)
TACİZ, TECAVÜZ, ZİNA, FUHUŞ
MEYVELİ AĞAÇ TAŞLANIR
TANI BU MİLLETİ!
MAHALLE TOPLANTILARI
NE OLDU BU ÜMMETE?
DUYDUN MU?
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİ BÜYÜYOR
PROJE OKULLARI İÇİN ÖNERİLERİM
PROJE OKULLARI NEDİR?
BU MİLLET HALA DİNDARDIR
CHP ÖNCE BU MİLLETİ KEŞFETMELİ
ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULALIM
SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZ
NÜFUS ARTIŞIMIZ HIZ KESTİ
MUHALEFET SORUNUMUZ VAR
DARBELER GERİDE KALDI
CHP NEDEN KORKUYOR?
BİZ DE GERİ HİZMETTE GAZİLERİZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR? (2)
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
MERHAMET HAREKÂTI
HAKSIZ YERE KAN DÖKMEK HARAMDIR
SAVAŞ FARZ-I KİFAYEDİR
ARTIK KARARGÂH MİLLETİN HİZMETİNDE
DUA ZAMANI
IRKÇILIKLA SAVAŞIYORUZ
TÜRKÜN ORDUSU
EĞİTİM POLİTİKAMIZ VE AKSAYAN YÖNLERİMİZ
AFRİN HAREKÂTINA HAZIRIZ
FİTNE DEVLETİ KURULMADAN
BU ŞEHİRDE ENGELLİLER DE VAR
ÇUMRA’DAN BİR ŞEVKİ YLIMAZ GEÇTİ
GARDAŞIM!
OKU, DÜŞÜN, GÖR!
DEVLETE ARKASINI DAYAYAN DAYI OLUYOR
HAFIZLARIN HOCASI
ÇUMRA’DA İZ VE ESER BIRAKAN HOCALARIMIZ
ESKİ VE YENİ HOCALAR
ALEVİ BİR GENÇTEN ÖĞRENDİKLERİM
SİYASET VE SİYASETÇİ ÜZERİNE
EKİN AZ EKİLDİ
NİÇİN AK PARTİ?
2018’İN ARDINDAN
YOL ARKADAŞI ÇOK ÖNEMLİ!
GÜL’E KOKMAK DİKENE BATMAK YAKIŞIR
BEN KILIÇDAROĞLU OLSAYDIM
EMEKÇİLERİN GÖZÜ AYDIN
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI (2)
ÜLKENİN SİYASİ BİR FOTOĞRAFI
BİR HADİS BİR YORUM
28 ŞUBATÇILAR HÂLÂ ZİNDE
EMEĞE SAYGI DUYMAK
ÜÇ MESCİD VE ÜÇ DİLEK
EY KUDÜS!
İŞE YUVADAN BAŞLAMALI
AK PARTİ ÇUMRA İLÇE KONGRESİNİN ARDINDAN
KUDÜS ZİRVESİNİN ARDINDAN
ŞEHİRLER, CAMİLER, OKULLAR
KUDÜS DÜŞERSE İSLAM ÜMMETİ DÜŞER
İHTİYATLI OLMA ZAMANI
ABD’YE GÜVENMEK AYI İLE YATAĞA GİRMEKTİR
DEVLET BİR AYIBINDAN DAHA KURTULDU
DIŞIMIZ GÜZEL DE İÇİMİZ NE HALDE!
ÇUMRA REHABİLİTASYON MERKEZİNE TEŞEKKÜRLER
SİYASETTE BİR SEVİYE OLMALI
ENGELLİLERİN SORUNLARI NELERDİR?
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
BİR PANELİN ARDINDAN
DEĞİŞİM VAR DİYE DEĞİŞMEMEK LAZIM
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI
SİYASETÇİ OLMAK ZOR ZENAAT
YÖN GÖSTEREN LEVHALAR YETERSİZ
GÖREV İSTENMEZ VERİLİR
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE? (2)
KUR’AN İSLAM’INA DÖNMEK DE NE?
HAYALİMDEKİ LİSE MEZUNU
ÜRETMEDEN TÜKETMEK
GENÇLİĞİMİZİ ÇALAN ÜÇ SEKTÖR
KUVVET HAZIRLAMAK
EĞİTİM Mİ? ÖĞRETİM Mİ?
FETİH GÖNÜLLERDEN BAŞLAR
HATADAN DÖNMEK FAZİLETTİR
SÜR GEÇİR Mİ? GÖR GEÇİR Mİ?
ŞEHİTLİK ÜZERİNE
KULAĞA KÜPE SÖZLER
YÖNETMEK SANATI
GERÇEKLERİ DE GÖRELİM
SİYASETÇİLİK DE SANATKÂRLIK GİBİDİR
CİDDİYET ZAMANI ARKADAŞLAR!
ÇUMRA’DA İMAR PLANINA İTİRAZLAR
KARAMSAR BİR YAZI
ASIL OLAN DAVADIR
BİZİM ELLERDE NELER OLUYOR?
TEŞEKKÜRLER MELİH GÖKÇEK
ÖLÜM DE DOĞUM DA DEVAM EDİYOR
UKALA TİPLER HER ZAMAN VAR
BİR GRUP YAZAR NEREDE? TÜRKİYE NEREDE?
SİNEKLER BİTMEYECEK
UYUŞTURUCU FELAKETİ KAPIDA
SURİYE’DE NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİN ARTILARI VE ZAAFLARI
HOCANIN DA DOKTORUN DA EMEKLİSİ OLMAZ
KONYA’DA NELER OLUYOR?
GENÇLİĞİMİZ EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ
MOBİL KÜTÜPHANE HİZMETİ
TERÖRLE MÜCADELEDE HÜCUMDAYIZ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
TAHİR BAŞKAN ÇUMRA’DAYDI
AFYON TOPLANTISI
ANLAMLI VE DERİNLİKLİ SÖZER
AMPUTE MİLLİ FUTBOL TAKIMIMIZA ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
HAZIR OL VAKTİNE NEMÇE KRALI!
YENİ BİR AİLE POLİTİKAMIZ OLMALI
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ? (2)
DİN ADAMI MI? DİN GÖREVLİSİ Mİ?
CAMİLER HAFTASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
BELEDİYELER
ATLARI NALLAMA ZAMANI
BARZANİ ATEŞLE OYNUYOR
TAHİR BAŞKANA
İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI
REFERANDUM
AŞURE, HİCRİ YIL, KUTLU DOĞUM
İMAM HATİP DÜŞMANLIĞI BİTMEDİ, BİTMEYECEK
İmam Hatip Okulları
BARZANİ
TEOG KALKIYOR
DÜĞÜN DEDİĞİN
MÜLTECİLER BİZE EMANET
UĞUR BEY
BU DAVADA KIRK YIL (2)
BU DAVADA KIRK YIL
DÜŞÜN VE YAZ
HACILAR DÖNÜYOR
İKİ YENİ OKUL
EĞİTİM KONUSU
YAKAR ÇOCUKLAR
Çumra'ya Fakülte
BİR DEMET HAZIR CEVAP
TATLI SUYU NE ZAMAN İÇİYORUZ?
TÜRKİYE ÜÇ CEPHEDE SAVAŞIYOR
DÖRT NİMET: TOPRAK, SU, HAVA VE AĞAÇ
EMEKLİLİK TEŞVİK EDİLMELİDİR
YOL MEDENİYETTİR
KÖYDEN MAHALLEYE DÖNÜŞMEKLE NE KAZANDIK?
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
PKK ÇIBANININ TEDAVİSİ
ÇUMRA ORGANİZE SANAYİİ NEREYE KOŞUYOR?
İSTİŞARE TOPLANTISINDA DUYDUKLARIM
GEL EY NEBİ!
SU İÇİNDE BALIKLAR GİBİYİZ
ÇUMRA DEVLET HASTANESİ’NDE FİZİK TEDAVİ İMKÂNI
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
YENİ ÖZKAN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv