Yazı Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 16:40 Bu yazı 544 kez okundu
 
TESETTÜR ÜZERİNE
Mustafa erol
yazar@cumra26haziran.com
 
 

Allah’ın gönderdiği Kur’anda bulunan ayetlerin her birisi Müslümanlar için ya bir emir ya da bir nehiy niteliğini taşımaktadır. Emirleri yerine getirmek farz olduğu gibi nehiylerden kaçınmak da farzdır. Müslümanlar, bu emirlerin ne kadarını yerine getirirlerse o oranda Allah’ın sevgisini kazanırlar. İşte bu emirlerden birisi de tesettürdür.

Tesettür konusunda Kur’anı Kerimde 3 tane ayet gözümüze çarpmaktadır. Ahzap Suresinin 59. ayetindeki emir şu şekildedir: "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir."  Ayette geçen CİLBAP, dış örtü demektir. Kadınlar evlerinin içinde süslü bir şekilde gezinerek erkeğine hoş görünmeli, dışarıya çıkarken de süslerini gizlemek için dış örtü ile süslerini kapatmalıdır ki dışarıdaki erkeklerin dikkatini çekmesin. BU yazıyı okuyan şu an : “ Hocam, günümüzde bunun tam tersi yaşanmaktadır. Kadınlar evlerinde değil, dışarıya çıkarken süslenmektedirler “ diyebilirler. İşin özü bu yazıyı yazarken benim de aklıma gelen aynı şeydir. Lakin bizim burada bilmemiz gereken şey gerçeğin ta kendisidir. İnsanların yaşantısı ve yaptığı gerçekleri değiştirmez.

Nur Suresi 31. Ve 60. Ayetler ise şöyledir. “"Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Ziynet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Ziynet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah'a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız." (Nûr Suresi. Ayet: 31)

"Ay halinden kesilmiş ve evlenme için ümidi kalmamış olan yaşlı kadınlar ziynet yerlerini erkeklere göstermemek şartıyla dış elbiselerini bırakmalarında onlar için bir günah yoktur. Bununla birlikte yine de sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır." (Nûr Suresi. Ayet: 60)

Bu ayetlerin anlamı oldukça açık olduğu için ayetler üzerinde her hangi bir açıklama yapmayacağım ama tesettürün yarım yamalak değil, ayette belirtildiği üzere tam olarak yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Günümüzde başını güzel bir şekilde örtmesine rağmen kollarını açanları sıklıkla görmek mümkündür.  Böylelerini görünce Ramazan aylarında çocukların tekne orucu tutmaları aklıma gelir. Çocukların tekne orucu, öğleye kadar veya ikindiye kadar tutulan oruçtur. Ondan sonra yerler. Tesettürü tam olarak yerine getirmeyenin durumu da tam gün olan orucu öğleye kadar veya ikindiye kadar tutmak, ya da iftara yarım saat kala orucu bozmak gibidir. Ya da 4 rekâtlı bir namazın 3 rekâtını kılıp, bu kadar yeter deyip selam vermek gibidir.

Tesettür emrine uyup yerine getirmeyenleri asla Müslüman olmamakla nitelendirmek mümkün değildir. Farzların farz olduğunu bilip ve iman edip, yerine getirmemek büyük günahtır ama dinden çıkarmaz. Allah Kur’anda OKU demesine rağmen OKUMAYAN insan nasıl büyük günah işliyorsa, örtünme emrine uymayan da aynı şekildedir. Anne babasını azarlayan veya onlara sert sözle “ öf bee “ DİYEN insanın hali tesettüre uymayan insanın halinden daha güzel değildir. Çünkü Allah Bakara Suresinin 85. Ayetinde “ Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr eden kâfirlerden misiniz?” buyurmaktadır. Okuyup anlamayan bir insanın neyi inkar ettiğini bilemez ki.. Onun için tesettür ayetlerinden önce gönderilen OKU ayetlerinin gereğini yerine getirmek her şeyden önceliklidir.

Bilinmelidir ki, İslam tarihinin ilk kadın şehidi Sümeyye’dir ve Sümeyye şehit edildiğinde henüz tesettür ayetleri gelmiş değildi ve Sümeyye başı açık idi. Örtünme moda gereği veya aile isteği ile değil, imanî bilinçle olmalıdır ki tam olsun vesselam.

 

 

 
 
 
Etiketler: TESETTÜR, ÜZERİNE,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÇUMRA’MIZIN GEÇMİŞİNE BİR BAKIŞ
TEMEL VE ÜRETİLEN AYRILIKLAR
İŞTE BU YAZIM ÇOK ÖNEMLİDİR..
KURBAN ÜZERİNE BİR KAÇ SÖZ
BU YAZIYI OKUMAYA HAZIR MISINIZ?
HAD BİLMEK VE HADDİ AŞMAK ÜZERİNE
ÜLKEMİZDE SEÇME VE SEÇİLME
ÇUMRA’MIZDA BU SEÇİMLERDE;
ÇUMRA’MIZDA BU SEÇİMLERDE;
ÇAMUR SİYASETİNDEN NEFRET EDİYORUM.
YARDIMSEVERLİK VE YARDIMLAŞMA
BELEDİYE BAŞKANI NASIL OLMALI ?
BELEDİYE BAŞKANI NASIL OLMALIDIR?
HER CUMA GÜNÜ HAFTALIK BAYRAMDIR
İŞTE ÜLKEMİZDEKİ İKİ ADALETSİZLİK
DAVA ADAMI OLMAK
AĞA İLE KÂHYASI
Ülkemizdeki Genel Durum
ÖNEMLİ MESELELER
DOĞRULAR - YANLIŞLAR VE ETKİN FAKTÖRLER
BİR MASAL İLE MERHABA DİYORUM
GDO ‘ LU ÜRÜNLER VE SİYASİ GDO
İŞTE GERÇEK
ÇUMRA BELEDİYE BAŞKANLIĞI
SEÇİMLERİN ARDINDAN ( 2)
SEÇİMLERİN ARDINDAN ( 1 )
İLGİLİLERE ÖNEMLİ BİLGİLER
SEVİLMESİNE YETMEZ Mİ?
STRESSİZ NASIL YAŞANIR
ENGEL ÜZERİNE BİR KAÇ NOT..
BENCE ÇOK ÖNEMLİ BİR ( YAZI / YORUM )
YANGINA SU TAŞIMAK
EY MÜSLÜMAN FİLM YAPIMCILARI !
KISACA İŞTE BEN:
GÜNCELLENME ŞARTTIR VESSELAM..
KADINA ŞİDDET
TÜRKÇEMİZ ÜZERİNE BİR KAÇ SÖZ ( 2)
TÜRKÇEMİZ ÜZERİNE BİR KAÇ SÖZ ( 1)
YÜCE MİLLETTİR BU MİLLET
DURUŞU OLMALI İNSANIN..
BİR YAZI
AFRİN HAREKATI ELZEMDİ VESSELAM..
HACCA KURRA İLE GİTMEK
İSLÂMIN VE İMANIN FARZLARI
KOLLEKTİF RUH ÇUMRA DEMEKTİR..
TÜKENİR
EŞİTLİK VE ADALET NEDİR?
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM !!!!
Eğitimci - Yazar Duran Çetin
KUR’AN MÜSLÜMANI NE DEMEKTİR?
ENGELLİYE ŞİİR
ÇOCUKLUK YILLARIMIZ
İNSAN ÇUMRA’YI NASIL SEVMEZ Kİ..
PEYGAMBERİMİZ HAZRETİ MUHAMMET ( S.A.V) ( 3)
PEYGAMBERİMİZ HAZRETİ MUHAMMET ( S.A.V) (2)
PEYGAMBERİMİZ HAZRETİ MUHAMMET ( S.A.V)
KİMSE DİNDEN ÇIKARMA DA EKLEME DE YAPAMAZ
YATSIYA KADAR BİLE YANMAYAN MUMLAR
ARAKAN NEDİR, NEREDİR?
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
NEVİN ECZANESİ


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv